Čo je to za žltý prach? Väčšina ľudí netuší, odkiaľ vlastne pochádza. Povieme vám to

zlty prach na aute piesok

Na prelome jari a leta sa okná, ulice a dokonca aj autá veľmi často pokrývajú vrstvou žltého prachu. Vedci tento jav označujú ako tzv. sírny dážď, ktorý však nemá nič spoločné so zrážkami. Zistite, čo je to žltý prach.

Prach, ktorý sa usadzuje všade, spôsobujú borovice, ktoré v tomto ročnom období začínajú kvitnúť a majú približne 70 % všetkých stromov na Slovensku. Je však zdraviu škodlivý? Aké sú jeho vlastnosti?

Čo je to žltý prach a aké má vlastnosti?

Borovicový prach, hoci je všade, je alergénny len pre malé percento ľudí. Nie je preto taký nebezpečný, ako sa zdá. Môže však spôsobiť podráždenie alebo poškodenie slizníc, napr. nosa. Počas vysokého množstva peľu sú alergici obzvlášť náchylní na silné alergické príznaky, ako je kýchanie, svrbenie očí a upchatie nosa. Treba spomenúť, že borovica a jej prach majú mnoho cenných vlastností, ktoré sa často využívajú v ľudovom liečiteľstve. V iných kultúrach (napr. v Číne) sa borovica považuje za prírodný liek na všetky ochorenia. Strom je zdrojom testosterónu a androstendionu, mužských a ženských hormónov. Zástancovia prírodnej medicíny veria, že borovicový prach ovplyvňuje:

  • zníženie bolesti a únavy,
  • zlepšenie imunitného systému organizmu;
  • posilňuje obehový systém;
  • brzdenie procesu starnutia;
  • zlepšenie stavu pokožky;
  • urýchlenie hojenia rán;
  • vykašliavanie sekrétov pri ochoreniach dýchacích ciest;
  • proces chudnutia,
  • zníženie hypertrofie prostaty.
TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Jedlá s najväčším počtom rakovinotvorných látok. Slováci ich jedia denne

Použitie a likvidácia peľu

Ak chcete vyskúšať zdravotné vlastnosti peľu, môžete ho zakúpiť a použiť napríklad ako prísadu do potravín alebo zložku tinktúr. Prášok z peľu borovice je vhodný aj na aplikáciu na rany, pretože urýchľuje ich hojenie. Peľ môžete používať aj vo forme tabliet ako doplnok stravy. Tí, ktorí majú v záhrade borovicu, si ho môžu nazbierať sami.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kuchárka ukázala trik so sáčkom a strúhadlom. Prišla na to po rokoch

Okrem alergikov sa na peľ sťažujú aj motoristi, pretože sa usadzuje na karosérii auta a ťažko sa odstraňuje. Neodporúča sa odstraňovať „suchý“ prach, pretože môže zanechať škrabance na laku. Odporúča sa použiť vodu pod tlakom, ktorá rýchlo odstráni zažltnuté odolné nečistoty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *