Dedo ukázal trik, ako vám drevo bude horieť dvakrát dlhšie

drevo kurenie

Kľúčom k efektívnemu vykurovaniu drevom je správny výber dreva. Tvrdé drevo, ako je dub alebo agát, má vysokú výhrevnosť a horí stabilne a dlhšie, takže je ideálne na dlhodobé vykurovanie. Mäkké drevo, ako napríklad vŕba, je vhodné na rýchle vykurovanie miestnosti a ľahké zapálenie. Drevo napadnuté kôrovcom, ktoré už vyschlo, je tiež vhodné na vykurovanie, pretože sa dá okamžite použiť.

Vplyv vlhkosti na výhrevnosť

Obsah vlhkosti dreva má zásadný vplyv na jeho výhrevnosť. Čím vyššia je vlhkosť dreva, tým nižšia je jeho výhrevnosť. Drevo s vlhkosťou okolo 20 % je ideálne na účinné spaľovanie. Vysušené drevo nielen lepšie horí, ale aj produkuje menej sadzí a emisií. Preto je dôležité zabezpečiť, aby bolo drevo pred použitím riadne vysušené.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Trik ako olúpať celý cesnak za 20 sekúnd

Rôzne druhy dreva – rôzne výhrevnosti

Rôzne druhy dreva majú rôznu výhrevnosť. Napríklad dreviny ako smrek, borovica alebo breza sú vhodné na rýchle vykurovanie, zatiaľ čo tvrdšie dreviny ako dub, buk alebo hrab poskytujú dlhšie a stabilnejšie horenie. Tvrdé drevo je vhodnejšie na dlhodobé vykurovanie vďaka svojej vysokej hustote a pomalému horeniu.

Využitie výhrevnosti dreva v energetike

Výhrevnosť dreva je tiež kľúčová pre jeho využitie v energetickom sektore. Efektívne využívanie výhrevnosti dreva môže znamenať úsporu spotreby paliva a nákladov na vykurovanie. Pri výbere dreva musíte zvážiť nielen jeho druh a vlhkosť, ale aj jeho cenu a dostupnosť vo vašej oblasti.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Sú raňajky skutočne najdôležitejšie jedlo dňa? Prečítajte si toto

Optimálne skladovanie a sušenie dreva

Správne skladovanie a sušenie dreva je kľúčom k maximalizácii jeho výhrevnosti. Drevo skladujte na suchom a dobre vetranom mieste, aby mohlo prirodzene vyschnúť. Obsah vlhkosti dreva by mal klesnúť pod 20 %, aby sa dosiahla optimálna výhrevnosť a účinné spaľovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *