Dôchodky a rodičovské príspevky sa idú na Slovensku mimoriadne zvyšovať. Vieme kedy a koľko

money gf9b7574f1 1920

Dôchodky a rodičovský príspevok budú môcť byť mimoriadne valorizované už tento rok, informujú nové zmeny v zákone o sociálnom poistení, ktoré schválila Národná rada Slovenskej republiky. Sociálna poisťovňa bude tiež zavádzať elektronický účet pre poistencov a budúcich dôchodcov s cieľom poskytovať im informácie o dôchodkovej prognóze.

Pôvodným zámerom novely bolo upraviť nárok na rodičovský príspevok k dôchodku aj pre rodičov profesionálnych vojakov a policajtov. Počas rozpravy však poslanci predložili niekoľko návrhov, ktoré výrazne zmenili pôvodný text.

Rodičovský príspevok sa podľa schváleného návrhu poslankyne Petry Krištúfkovej (Sme rodina) mimoriadne zvýši už od 1. augusta tohto roka v rovnakej miere, akoby bol zvýšený tradičnou valorizáciou od 1. januára 2024. To znamená, že k tradičnej valorizácii nedôjde. Suma príspevku sa zvýši na 473,30 eura pre rodičov, ktorí predtým pracovali, a na 345,20 eura pre tých, ktorí nepracovali.

Ďalší navrhovaný návrh od poslanca Erika Tomáša (nezaradený) umožní mimoriadnu valorizáciu dôchodkov už od 1. júla tohto roka. Podľa súčasných predpisov sa vysoká inflácia zohľadňuje v dôchodkoch až od 1. januára 2024. Mimoriadne zvyšovanie dôchodkov bude možné, ak kumulatívny medzimesačný rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov presiahne 5 %.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Tejto veci sa doma nedotýkajte, ak vonku začne búrka a blesky

Taktiež budú mimoriadne zvýšené vybrané úrazové dávky. Pri tradičnej valorizácii na začiatku budúceho roka budú dávky zohľadnené v závislosti od tohtoročného mimoriadneho zvýšenia.

Pozmeňujúci návrh od poslancov Sme rodina prináša novú povinnosť pre Sociálnu poisťovňu – viesť elektronický účet pre poistenca, ktorý nahradí súčasný individuálny účet. Napriek tomu bude stále existovať možnosť listinnej komunikácie, ak si to poistenec bude želať.

Sociálna poisťovňa bude mať povinnosť informovať poistenca o predpokladaných dôchodkových nárokoch z dôchodkového poistenia a starobného dôchodkového sporenia pomocou tzv. dôchodkovej prognózy. Okrem výšky dôchodku budú zahrnuté aj premenné, ktoré ovplyvňujú jeho budúcu penziu. Poistenec dostane rôzne alternatívy prognóz prispôsobené jeho veku.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Starý záhradkár povedal trik, ako sa zbaviť ľahko krtkov v záhrade

Dôchodkové správcovské spoločnosti budú povinné poskytovať Sociálnej poisťovni údaje o rodnom čísle sporiteľa a jeho prognóze starobného dôchodku z druhého piliera.

Poslanci upravili aj rodičovský príspevok k dôchodku pre rodičov profesionálnych vojakov a policajtov. Na vznik tohto nároku bude potrebný aktívny prístup policajta alebo vojaka prostredníctvom písomného vyhlásenia.

Novela zároveň ustanovuje, že útvary sociálneho zabezpečenia ministerstiev a Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia budú mať právomoc rozhodovať o rodičovskom príspevku odvodenom od aktívneho policajta alebo vojaka.

Podľa novely bude Sociálna poisťovňa zverejňovať nielen zoznam neplatičov odvodov, ale aj zoznam zamestnávateľov, ktorí nesplnili svoje povinnosti a v dôsledku toho došlo k nedoplatku poistného. Zamestnávateľ bude povinný oznámiť zamestnancovi, že bol zaradený do takéhoto zoznamu, do 14 dní. Novela vstúpi do platnosti od 1. júla tohto roka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *