Dôležitá potravina na svetových trhoch dochádza. Radšej si urobte zásoby

eu potraviny zakaz emisie
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Svetový trh s potravinami je zrazu pod veľkým tlakom. Už to nie je len pšenica, kde je situácia veľmi neistá, ale pribúdajú aj ďalšie základné potraviny a vznikajú značné problémy s dodávkami. Ako sa ukazuje, na vine je nebývalo slabá úroda viacerých kľúčových komodít.

Množia sa zákazy

V súčasnosti sa rieši problém nedostatku olivového oleja. Jeden z jeho hlavných vývozcov, Turecko, zakázal jeho vývoz. Dôvodom je rastúca cena v tejto krajine, ktorej sa tamojšie úrady rozhodli čeliť tým, že vývozcovia nebudú môcť olej vyvážať, a tak zostane viac v miestnych obchodoch. Tým sa však ťažkosti len prehĺbia.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Krízový plán EÚ: Ľudia by mali mať zásoby aspoň na tri dni

Ako informoval denník Hurriyet, dôvodom všetkého je opäť neúroda, a to aj v dôsledku veľkých požiarov. Olivy a z nich vyrobený olej sú všade drahšie. Zákaz vývozu mal pôvodne trvať len do konca októbra, ale nedávno bol predĺžený na neurčito. To vôbec neveští nič dobré. Okrem toho sa k zákazu vývozu pripojilo aj Maroko, ako informoval Olive Oil Times.

Možno ste si už všimli vysoké ceny v obchodoch. Mnohí zákazníci to riešia tak, že hľadajú lacnejšie značky a olivový olej nižšej kvality, pretože napríklad extra panenský olivový olej už pre mnohé domácnosti jednoducho nie je dostupný.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Nemecká automobilka krachuje. Plánuje zatvoriť tri veľké fabriky

Problémy s mnohými potravinami

V Českej republike sa k tomu, žiaľ, pridáva aj bezohľadnosť obchodných reťazcov, ktoré sa z tohto problému snažia vyťažiť niečo pre seba. Nedávno napríklad jeden zákazník upozornil na to, že Kaufland predáva veľmi nekvalitný olivový olej za 150 Kč, a to aj po 50-percentnej zľave. Pôvodne stál tri stovky, čo bolo v tomto prípade nehorázne. Išlo o olej z koláčov, ktorý je v zahraničí dostupný doslova za pár korún.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Európu napadol extrémne žravý japonský chrobák. Ničí všetko

V každom prípade server Relief Web varuje pred rizikami možnej potravinovej krízy v roku 2023. Nejde pritom len o olivový olej. India, najväčší vývozca ryže, už zastavila jej vývoz. Rýchlo rastú aj ceny kakaa, cukru a pomarančového džúsu.

Nie je preto prekvapujúce, že spotrebitelia si v mnohých prípadoch robia zásoby v obave, že ceny ešte stúpnu. Tam si možno nebudú môcť dovoliť mnohé výrobky.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *