Dôležitá potravina na svetových trhoch dochádza. Radšej si urobte zásoby

eu potraviny zakaz emisie

Svetový trh s potravinami je zrazu pod veľkým tlakom. Už to nie je len pšenica, kde je situácia veľmi neistá, ale pribúdajú aj ďalšie základné potraviny a vznikajú značné problémy s dodávkami. Ako sa ukazuje, na vine je nebývalo slabá úroda viacerých kľúčových komodít.

Množia sa zákazy

V súčasnosti sa rieši problém nedostatku olivového oleja. Jeden z jeho hlavných vývozcov, Turecko, zakázal jeho vývoz. Dôvodom je rastúca cena v tejto krajine, ktorej sa tamojšie úrady rozhodli čeliť tým, že vývozcovia nebudú môcť olej vyvážať, a tak zostane viac v miestnych obchodoch. Tým sa však ťažkosti len prehĺbia.

Ako informoval denník Hurriyet, dôvodom všetkého je opäť neúroda, a to aj v dôsledku veľkých požiarov. Olivy a z nich vyrobený olej sú všade drahšie. Zákaz vývozu mal pôvodne trvať len do konca októbra, ale nedávno bol predĺžený na neurčito. To vôbec neveští nič dobré. Okrem toho sa k zákazu vývozu pripojilo aj Maroko, ako informoval Olive Oil Times.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

Možno ste si už všimli vysoké ceny v obchodoch. Mnohí zákazníci to riešia tak, že hľadajú lacnejšie značky a olivový olej nižšej kvality, pretože napríklad extra panenský olivový olej už pre mnohé domácnosti jednoducho nie je dostupný.

Problémy s mnohými potravinami

V Českej republike sa k tomu, žiaľ, pridáva aj bezohľadnosť obchodných reťazcov, ktoré sa z tohto problému snažia vyťažiť niečo pre seba. Nedávno napríklad jeden zákazník upozornil na to, že Kaufland predáva veľmi nekvalitný olivový olej za 150 Kč, a to aj po 50-percentnej zľave. Pôvodne stál tri stovky, čo bolo v tomto prípade nehorázne. Išlo o olej z koláčov, ktorý je v zahraničí dostupný doslova za pár korún.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

V každom prípade server Relief Web varuje pred rizikami možnej potravinovej krízy v roku 2023. Nejde pritom len o olivový olej. India, najväčší vývozca ryže, už zastavila jej vývoz. Rýchlo rastú aj ceny kakaa, cukru a pomarančového džúsu.

Nie je preto prekvapujúce, že spotrebitelia si v mnohých prípadoch robia zásoby v obave, že ceny ešte stúpnu. Tam si možno nebudú môcť dovoliť mnohé výrobky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *