Dôležitý dátum, kedy zasadiť jahody, aby bola veľká a chutná úroda

jahody sadenie

Jahody sú nepochybne jedným z najobľúbenejších druhov ovocia. Sú cenené pre svoju jedinečnú chuť, ktorá pripomína bezstarostné letné dni. Čoraz viac ľudí sa rozhoduje pestovať si toto ovocie sami.

Aby ste si však mohli vychutnať tieto pochúťky, oplatí sa dodržiavať niekoľko základných pravidiel pestovania jahôd. Rozhodujúce je načasovanie výsadby kríkov. Kedy je na to najvhodnejší čas?

Slováci milujú jahody

Červené sladké ovocie je nepochybne jednou z najväčších pochúťok na letnom jedálnom lístku Slovákov. Jahody sú nenahraditeľnou zložkou dezertov, koláčov, koktailov a čoraz častejšie aj slaných jedál, ako sú šaláty.

Aby mali Slováci neobmedzený prístup k čerstvému ovociu, čoraz viac si ich pestujú sami: v záhradách, na pozemkoch a dokonca aj na terasách a balkónoch. Ak chcete mať bohatú úrodu, oplatí sa dodržiavať najdôležitejšie termíny.

Či už sa spoliehate na hotové odrezky, alebo ste si sami pripravili sadenice, na jar je čas na zasadenie kríkov do zeme. Podľa skúsených záhradkárov je najlepším mesiacom na túto činnosť máj.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Potrite sa týmto olejom a komáre vás budú obchádzať

Najlepší čas na výsadbu jahôd

Čas výsadby jahôd do zeme je rozhodujúci pre rast plodov. Načasovanie by nemalo byť ani príliš skoré, ani príliš neskoré. Na začiatku jari sú časté mrazy, ktoré vytvárajú riziko zamrznutia sadeníc.

Na druhej strane príliš neskorá výsadba jahôd znamená, že rastliny nemajú dostatok času na vytvorenie silného koreňového systému. Ako teda vidíte, určiť najlepší čas na výsadbu jahôd nie je jednoduché, ale na pomoc prichádzajú skúsení záhradníci.

Mnohí odborníci na pestovanie jahôd sa domnievajú, že najlepší čas na premiestnenie ovocných odrezkov do zeme je po 15. máji, keď sú už teploty dostatočne vysoké.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Pijete kávu hneď po prebudení? Veľká chyba! Toto je ten správny čas na kávu

Ako vysádzať jahody do zeme?

Už vieme, kedy vysádzať jahody, otázkou stále zostáva, ako to urobiť. Sadenice umiestnite do očistenej, nakyprenej pôdy s mierne kyslou reakciou. Pre lepšie výsledky pestovania pridáme trochu kompostu alebo hnoja.

Do hĺbky približne 10 až 15 cm umiestnime sadenice do špeciálne pripravených jamiek, ktoré pojmú celý koreňový systém. Sadenice ukladáme do radu každých 30 cm, pričom medzi jednotlivými radmi ponecháme medzeru približne 60 cm. Sadenice výdatne zalievame.

Ak jahody vysadíte pomerne skoro, napr. v marci alebo po vegetačnom období, t. j. začiatkom jesene, musíte dbať na ochranu sadeníc pred mrazom. Na tento účel používame špeciálne polypropylénové rúno alebo perforovanú fóliu. Jahody môžeme vysádzať aj v tuneli, ale aj vtedy je vhodné sadenice prikryť agrovláknom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *