Je potrebné umyť šupku banánu pred konzumáciou ovocia? Táto odpoveď vás šokuje

bananas 1354785 1920

„Robíte to aj vy, pretože, ak mám byť úprimný, stretol som sa s tým prvýkrát?“ – táto otázka začala vášnivú diskusiu na TikToku a týkala sa… umývanie banánov. Čo teda na túto tému hovoria odborníci?

Téma vhodnosti umývania banánov sa dostala do centra pozornosti po tom, čo sa na TikToku objavilo krátke video – úryvok z epizódy známeho televízneho seriálu „Klan“ – kde jedna z postáv strojovo hádže banány do umývadla a začne ich umývať pod tečúcou vodou. V komentároch sa strhla búrka – pre niektorých je umývanie banánovej šupky zbytočné, pre iných povinné. Kto má pravdu?

Je potrebné umývať banány?

Tamika Simsová, odborníčka na bezpečnosť z Medzinárodnej rady pre informácie o potravinách, poskytla rozhovor portálu huffpost.com, v ktorom zdôraznila, že ovocie s hrubou šupkou vrátane banánov je potrebné umývať pod tečúcou vodou. Toto odporúčanie platí aj v prípade, ak plánujete pred konzumáciou ovocia odstrániť šupku. Ako vysvetlila, ide o postup bezpečnosti potravín, ktorého cieľom je minimalizovať riziko prenosu nečistôt alebo mikróbov prítomných na šupke na dužinu ovocia, ktoré sa chystáte zjesť.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmiešajte tieto dve zvláštne ovocia a začnete chudnúť

Zatiaľ čo nečistoty na šupke ovocia môžu byť viditeľné voľným okom, pesticídy alebo mikróby ako salmonela alebo kampylobakter nie sú vždy viditeľné. Tieto mikroorganizmy môžu spôsobovať rôzne choroby prenášané potravinami. Preto Simsová odporúča pred konzumáciou všetkého ovocia a zeleniny (vrátane banánov) umyť ich, a to aj tie, ktoré sú označené ako bio, a aj keď sa to zdá byť v rozpore s logikou.

Okrem toho sa na povrchu banánov môžu nachádzať zvyšky konzervačných látok a pesticídov. Tie síce cez šupku do ovocia nepreniknú, ale ak šupku neumyjeme, prenášame tieto kontaminanty na ruky, príbor atď. a touto cestou sa dostávajú do našich úst. Okrem toho tým, že vedľa banánov položíme ovocie s jedlou šupkou, ako sú jablká alebo paradajky, prispievame k prenikaniu choroboplodných zárodkov a kontaminantov z neumytej banánovej šupky.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mravce budú utekať o život. Postriekajte ich niečím, čo má každý doma

Ako správne umývať ovocie a zeleninu?

Čerstvé ovocie a zeleninu, ako sú jablká, hrušky, slivky atď. stačí opláchnuť pod tečúcou vodou, aby sa zbavili piesku alebo prachu. Tým sa zníži počet možných mikroorganizmov. Citrusové plody, napr. citrón, limetka, grapefruit, pomaranč, by sa mali umyť teplou vodou (s použitím prostriedku na umývanie riadu a zubnej kefky) a dodatočne spariť vriacou vodou.

Na umývanie banánových šupiek stačí tečúca voda. V žiadnom prípade nepoužívajte čistiace prostriedky alebo iné chemické prípravky, pretože tie môžu preniknúť do ovocia a spôsobiť vážnu otravu. Ak chcete šupku dôkladne očistiť, môžete ovocie najprv niekoľko minút kúpať v kyslom roztoku (1 liter vody na pol pohára octu) a potom v zásaditom roztoku (1 liter vody na 1 vrchovatú polievkovú lyžicu sódy). Potom banány jednoducho opláchnite pod tečúcou vodou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *