Po tomto už nikdy nebudete prať na 40 stupňoch. Je to veľká zbytočnosť

pracka

Z nejakého dôvodu sa na Slovensku rozšírila myšlienka, že je potrebné prať pri teplote najmenej 40 stupňov. A to preto, aby bola bielizeň dokonale čistá. Mnohí ľudia sa spoliehajú aj na štítky na oblečení, ktoré udávajú určitú teplotu prania. V tomto prípade však ide o maximálnu hodnotu, ktorú nemožno prekročiť. Určite je však možné prať aj pri nižšej teplote. Naopak, ukazuje sa, že to má značné výhody, ako upozorňuje skúsený opravár práčok a inštalatér.

Nerobte to inak

„V súčasnosti už neodporúčam prať pri štyridsiatich stupňoch. Kedysi to bolo nevyhnutné, pretože práčky neboli také účinné ako dnes,“ hovorí odborník. „Na druhej strane, dnešné oblečenie nie je také kvalitné, a ak ho budete opakovane púšťať pri vyšších teplotách, rýchlo sa zošúpe.“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Stačí toto jedno ovocie v dome a pavúky budú utekať ako o život

Tvrdí, že prevažná väčšina oblečenia sa dá prať pri 30 °C. „Ak máte práčku kúpenú v posledných piatich rokoch, nemusíte nad tým vôbec premýšľať, je to lepšia voľba,“ hovorí Janečka. Odporúča však doplniť takéto pranie kvalitným pracím prostriedkom a nešetriť na jeho množstve. Používajte tiež správny prací prostriedok so špeciálnym určením, či už ide o bielu alebo farebnú bielizeň, vlnené oblečenie alebo funkčné kúsky.

V súčasnosti existujú dokonca pracie prostriedky alebo pracie gély, ktoré sú špeciálne určené na pranie pri nižších teplotách, ako je 30 °C alebo dokonca 20 °C. Môže sa stať, že sa vám na oblečení objaví odolná škvrna, ktorá vás bude lákať vytočiť práčku na poriadne vysokú teplotu. Ale ani vtedy to nie je potrebné. Stačí pred praním použiť odstraňovač škvŕn a zároveň zvoliť dlhší čas prania.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Chcete dokonale urobiť volské oká bez vytečenia? Pridajte kvapku tohto

Mnohé výhody

Môžete vyskúšať aj pranie pri 20 stupňoch. V každom prípade však upustite od praxe „prania na štyridsať“. Je to finančne zaťažujúce a môže to spôsobiť napríklad vyblednutie farieb, scvrknutie oblečenia alebo poškodenie jemných tkanín.

Zároveň môžete mať dobrý pocit, že svoj moderný spotrebič používate správnym spôsobom a skutočne spĺňate deklarovanú energetickú účinnosť. Tá sa dosahuje len pri nižších teplotách. Pomôžete tak nielen svojej peňaženke, ale aj planéte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *