Drevo vám bude horieť dvakrát dlhšie. Skúste trik starého lesníka

krb kurenie drevo
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Hoci si to mnohí ľudia nemyslia, vykurovanie drevom je na Slovensku stále veľmi populárne. Okrem príjemného pocitu z trávenia času pred krbom môžete pri dnešných cenách energií ušetriť veľa peňazí. Je pravda, že kúrenie drevom môže byť relatívne lacné, ale musíte vedieť, ako na to, a zbytočne nepáliť peniaze.

Vyberte si správne drevo

Najdôležitejším faktorom je výber správneho dreva do krbu. Na dlhodobé vykurovanie je najlepšie tvrdé drevo, pretože je veľmi stabilné a horí dlhšie. Takýmto drevom je napríklad agát alebo dub. Na druhej strane, mäkšie drevá sa rýchlejšie rozhoria a skôr vyhrejú miestnosť. Je tiež vhodné na založenie ohňa. Vhodné je však aj drevo napadnuté kôrovcom, ktoré vyschlo.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Na Slovensku dnes hrozia povodne, silné dažde a vietor

Častou chybou, ktorej sa mnohí ľudia dopúšťajú, je však používanie mokrého alebo vlhkého dreva. Môžete sa tešiť, že bude chytať, ale jeho výhrevnosť je výrazne nižšia. Optimálne na spaľovanie je drevo s maximálnou vlhkosťou 20 %. Suché drevo horí lepšie, ale to nie je všetko. Produkuje tiež menej emisií a sadzí.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Prečo cesnak na jar žltne? Najčastejšie príčiny a domáce prírodné riešenia pre zdravú úrodu

Dubové drevo si vyberte vtedy, keď chcete postupný a pozvoľný prísun tepla, ale počas dlhšieho časového obdobia. Na druhej strane po smrekovom dreve siahneme, keď potrebujeme rýchly nástup horenia a vysokú intenzitu.

Ako najlepšie kúriť

Tvrdé drevo na kúrenie sa vyznačuje vyššou hustotou, čo znamená, že je ťažšie a horí oveľa pomalšie. Na Slovensku je preto veľmi obľúbené a ľudia po ňom často siahajú. Z týchto dôvodov je však zvyčajne aj drahšie.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Štvrtok Slovensko zasiahnu poriadne búrky v týchto okresoch

Na vykurovanie sa u nás zvyčajne používa najmä hrab, jaseň a buk, ktoré majú iné výhody. Obsahujú menej trieslovín, a tak oveľa menej zanášajú kachle, krby a komíny.

Výborný je aj agát, ktorý vydrží horieť naozaj dlho. Ťažšie sa však zapaľuje. Preto je dobré mať niekoľko polien mäkkého dreva na rozhorenie ohňa a až potom začať prikladať tvrdé drevo. Takto dosiahnete najlepšie výsledky aj z hľadiska nákladov.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *