Drevo vám vydrží horieť dlhšie. Vyskúšajte tento trik našich predkov

kurenie drevo

Vysoké ceny energií znamenali renesanciu nákupu krbov, krbových vložiek a rôznych typov kachlí na tuhé palivo. Kúrenie drevom je ekologické a vytvára príjemnú atmosféru v interiéri. Ako zabezpečiť, aby sme z dreva získali maximum vykurovacej energie?

Vykurovanie bežným drevom

Praskajúci oheň v kachliach, tancujúce plamene a hrnček vareného vína v rukách. Obraz jesennej a zimnej idylickej atmosféry. Drevo je v súčasnosti veľmi žiadané, domácnosti sa zásobujú na vykurovaciu sezónu a využívajú drevo ako hlavný alebo doplnkový zdroj vykurovania.

Predstavíme vám tipy a triky, ako efektívne využívať drevo na vykurovanie, ako ním neplytvať a ako získať maximálne množstvo tepelnej energie.

Prvým krokom je výber správneho dreva

Nenechajte sa zlákať cenou a kupujte drevo, ktoré už bolo riadne vysušené. V opačnom prípade platíte za vodu (vlhkosť), ktorá je v polenách obsiahnutá. Drevo nebude správne horieť a bude upchávať váš komín a kachle. Ak si drevo pripravujete sami, skladujte ho na suchom mieste a nechajte si na sušenie niekoľko rokov (v závislosti od druhu dreva). Drevo by nemalo byť mokré od zeme, ukladajte ho na drevenú podložku z paliet.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ak toto neurobíte s radiátormi, nečudujte sa na konci roka nedoplatkom

Tvrdé a mäkké drevo

Aspoň základným spôsobom sa oboznámte s tým, ktoré drevo je vhodné na podpaľovanie, ktoré dobre horí a ktoré naopak pomaly tlie a zadržiava teplo. Najlepším palivovým drevom je dub, výborná je aj breza. Na kúrenie sa hodia drevené brikety; vyberte si brikety zo stlačených pilín. Ich výhodou je, že sa nemusia sušiť a sú pripravené na kúrenie ihneď po zakúpení.

Ako ušetriť peniaze pri vykurovaní drevom

Ak chcete pri kúrení drevom čo najviac ušetriť, vyberte si kachle s terciárnym spaľovaním. Výhodou je, ak môžete kachle pripojiť k tzv. výmenníku tepla a využiť ich na ohrev teplej vody alebo na distribúciu tepla do radiátorov. Kachle vyberajte starostlivo, venujte pozornosť výkonu kachlí v porovnaní s veľkosťou vykurovanej plochy.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Účinnejšia ako cesnak ale zabúda sa na ňu. Vaše telo vám bude ďakovať

Vždy kúrte dobre uskladneným a suchým drevom. Drevo zapaľujte pomocou systému s horným prikladaním. Najskôr sa komín zahreje malými trieskami, ktoré sa rýchlo zapália, a až potom začnú horieť väčšie polená. Týmto spôsobom zvýšite šancu na čisté dvierka ohniska. Môžete si pomôcť ekologickým podpaľovačom.

Moderné kotly na pelety

Pri používaní kotla na pelety môžete kúriť drevom a s minimálnou námahou a odpadom. Moderné kotly sú vybavené automatickým zásobníkom a termostatom a pelety stačí do zásobníka nasypať napríklad raz týždenne. Sú alternatívou, ak vykurujete celý dom pevnými palivami a nemáte krb alebo krbovú vložku ako estetickú záležitosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *