Európska únia by mohla vytvoriť vlastné sily rýchleho nasadenia. Cieľom návrhu je vytvoriť pozemné, vzdušné a námorné sily s počtom 5 000 príslušníkov, ktoré by mohli byť rýchlo nasadené na zásah kdekoľvek na svete, uvádza The Telegraph. Vytvorenie špeciálnych síl by EÚ umožnilo „rozhodne reagovať a predchádzať krízam“, ako aj riadiť ich „ako dôveryhodnejší bezpečnostný a obranný aktér“, cituje denník správu predstaviteľov EÚ a poslancov Európskeho parlamentu.
Pôvodné plány na vytvorenie týchto síl boli vypracované po stiahnutí spojencov z Afganistanu v roku 2021, keď lídri EÚ uviedli, že blok potrebuje schopnosť operovať nezávisle od USA a NATO. Spoločné vojenské sily by mohli byť nasadené bez jednomyseľnej podpory 27 členských štátov EÚ, aby sa zabránilo ich zatiahnutiu do politických sporov, uvádza sa v dokumente.
V dokumente sa uvádza, že diskusia o budúcej armáde EÚ sa vedie už desaťročia. Spojené kráľovstvo, ktoré vystúpilo z EÚ, sa vždy stavalo proti akémukoľvek kroku na vytvorenie takýchto síl s argumentom, že by to oslabilo NATO ako hlavného poskytovateľa bezpečnosti pre Európu. Niektorí odborníci napríklad varujú, že nebezpečenstvo nových síl rýchleho nasadenia EÚ spočíva v tom, že by mohli EÚ zatiahnuť do medzinárodných konfliktov a spôsobiť ďalšiu globálnu nestabilitu. Okrem toho sa požiadavka návrhu, aby sa rozhodnutia prijímali väčšinou hlasov, opäť pokúša obmedziť národné veto, cituje Telegraph experta Billa Durodieho.
Brusel má od roku 2007 k dispozícii bojové skupiny s 1 500 vojakmi, ktoré však nikdy neboli nasadené pre nedostatok politickej podpory a potrebu jednomyseľnosti. Podľa najnovšej oficiálnej správy by „schopnosť rýchleho nasadenia“ Európskej únie, známa ako RDC EÚ, mala mať minimálne 5 000 vojakov.