EÚ ide zakázať obľúbené potraviny Slovákov. Toto si už zrejme nekúpite

potraviny nakup e1679681339516

Zákazy nikdy nie sú obľúbené, avšak v poslednom čase sa s nimi stretávame čoraz častejšie. Keďže náš trh spadá pod kontrolu Európskej únie, musíme sa podriadiť tomu, čo sa zakáže v centrále v Bruseli. To potom nesmie byť predávané ani na Slovensku, a to ani keby sme sa na hlavu postavili.

Nie je to vôbec dobré. Takto nám už zakázali napríklad plastové slamky, voľne odnímateľné viečka od plastových fliaš, spaľovacie motory a chystajú sa na ďalšie veci. Vo veľkom ohrození sú napríklad teflónové panvice alebo igelitové sáčky. Náš život sa tak s koncom týchto výrobkov pomerne zásadne mení.

Pokiaľ ide o jedlo, tam zákazy doteraz príliš neplatili, a to napriek tomu, že o škodlivosti rôznych produktov nemôže byť pochýb. V prípade niektorých produktov sa ale prišlo na skutočne veľký problém, a tak bude potrebné ich jednoducho zakázať.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  3 hlavné chyby pri pestovaní cesnaku. Väčšinou ich robia aj skúsení záhradníci a strácajú úrodu

„Údené alebo dymové príchute v polievkach, slanine, čipsoch alebo hotových jedlách škodia zdraviu. Po pätnástich rokoch od prvých varovných poznatkov bude ich použitie v EÚ pravdepodobne zakázané,“ uviedol spotrebiteľský magazín dTest s odkazom na celý rad štúdií, ale aj predbežných záverov Európskej agentúry pre bezpečnosť potravín (EFSA). Už to stačilo. Ak si vychutnávate k filmom a seriálom čipsy, ideálne ochutené, potom vedzte, že nerobíte práve najlepšie.

Pravdepodobne totiž konzumujete výrobok, ktorý je obohatený o dymovú príchuť, ktorá má patologické riziká vrátane toho, že je karcinogénna. Tieto látky sa testujú od roku 2009 a výsledky boli vždy veľmi znepokojujúce. Teraz to ale konečne vyzerá, že to skončí zákazom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  EÚ sa nepáči, že Slováci majú v ústave právo platiť hotovosťou. Hrozí nám pokuta

Týkať by sa to malo údených a dymových príchutí. Takých je na európskom trhu povolených niekoľko, avšak postupne ich ubúda. Napríklad v roku 2023 sa používalo desať takýchto látok, avšak tento rok ich je už iba osem. Dvaja výrobcovia totiž nezískali obnovenie licencie, a tak sa pokrmy, ktoré ich používajú, nesmú predávať.

Je pravdepodobné, že podobne skončia aj ďalšie arómy tohto typu. Všetko by podľa dostupných správ malo prebehnúť rýchlo, aby si výrobcovia nevytvorili veľké zásoby na sklade. Počíta sa totiž s tým, že zásoby im budú umožnené vypredať, avšak ďalšie už proste nevyrobia a čipsy alebo ďalšie ochutené výrobky si jednoducho nekúpite.

12 Replies to “EÚ ide zakázať obľúbené potraviny Slovákov. Toto si už zrejme nekúpite

  1. Karcinogénne látky si môžete aj doma pripraviť a
   konzumovať.Niekedy je potrebné použiť aj zdravý
   rozum.Nie všetko, čo EU nariadi je zlé.

 1. 20 rokov sa hovori o tychto prichutiach ako rakovinotvornych … vtedy to boli hoaxy… teraz je to pravda?

 2. Meviem kto píše tieto články,ale je dobrý dement,tak tendenčné,že až.Čo je na tom zlé,že nebudú igelitové vrecká,že nie sú plastové viečka,plastové poháre.Za to treba vystúpiť z EU.

 3. je to na slaktrafenie zakazuju nam vsetko plynove kotle igelitove vrecka pomaly nam zakazu aj chodit na WC a bohvie co este si vymysla nech ide cela EU do kelu sedia tam hlupaci

 4. nech ide Brusel do pi.. sú to hajzly. Mi si budeme jesť čo chceme a nejaký idioti s pokupovanímy titulmi.

 5. Pokiaľ ide o zákazy, nejaké dôvody na to boli, sú a aj budú. Neviem si však predstaviť, ze zákazu pomaly aj dýchať. Pred 100 rokmi sa udialo všetko mäso, jedla sa slanina, oskvarky, klobásy,… A ľudia boli zdraví. Teraz čím zdravšie jedia, tým sú chorlavejsi. Kam to dotiahnu? Jedol už niekto z nich pečivo, co bolo celý deň na linke bez sáčku? 😎

 6. Články podobného razenia majú asi účelo vyvolať rozhorčenie na konto EÚ..aká to je zlá organizácia a ako nám ubližuje. Obzvlášť nadpisy majú už pri prvom prečítaní vyvolať hnev. Len si neviem predstaviť, kde by bola táto krajina, keby sme tam nepatrili..ani na mape by ste nás už nenašli…Ale k veci..Údené hlavne mäsové výrobky majú v kultúre množstva krajín únie stá možno tisícročné tradície. Nepodarí sa im to zakázať..Na čo tam máme poslacov a ľudí čo zastupujú naše záujmy..tak isto ako aj iné krajiny? Nech to nedovolia a nemáme sa o čo strachovať..A navyše, kto to chce jesť, aj tak si spôsob nájde..Nikomu nezakážu si vyúdiť šunku alebo slaninu doma..resp. dať si to vyúdiť u niekoho. Ale pochybujem, že sa hromadne kŕmime údeninami denne..skôr príležitostne, na sviatky a podobne.

  1. 170 krajín sveta nie je v EÚ, napriek tomu sú na mape Sveta a prosperujú. Nezdá sa mi, že by Sk bolo ekonomicky silnejšie ako pred vstupom do EÚ. Prečo nie sú takéto drastické opatrenia napr. v Južnej Amerike, Ázii, na Blízkom východe, v Rusku a to ešte len prídu veľké opatrenia Green dealu, čo je aj z vedeckého hľadiska nezmysel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *