EÚ je vo „vojnovej nálade“, varuje maďarský minister zahraničných vecí

Peter Szijjarto

Európa presadzuje ďalšiu vojnu a prijíma opatrenia nielen na urýchlenie dodávok zbraní na Ukrajinu, ale aj na potlačenie mierových hlasov v Európe, povedal v pondelok v Luxemburgu minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó.

„EÚ je naladená na vojnu, pričom drvivá väčšina členských štátov chce dodať Ukrajine viac zbraní za viac peňazí,“ povedal Szijjártó.

„Táto vojnová atmosféra tu znamená aj to, že zástancovia mieru, ktorí sa naďalej zasadzujú za mier, sú naďalej vystavení tvrdým politickým a verbálnym útokom, či už zo strany krajín, ktoré sú tu prítomné, alebo nie,“ dodal.

V správe o luxemburskom zasadnutí európskych ministrov zahraničných vecí uviedol, že sa opäť začalo „sebaobviňovaním“, pričom mnohí sa domnievali, že EÚ stále neurobila dosť na podporu Ukrajiny.

Podľa vyhlásenia maďarského ministerstva zahraničných vecí Szijjártó počas tlačovej konferencie na okraj zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci uviedol, že z bojov v Sudáne bol evakuovaný ďalší maďarský občan, ktorý je teraz spolu s manželkou v bezpečí v Etiópii, kde im pomáhajú pracovníci maďarského veľvyslanectva.

Dodal však, že od včerajšej noci nebolo možné kontaktovať ďalších piatich Maďarov v Chartúme pre výpadok internetových a telefonických služieb, ale ak dôjde k nejakému vývoju, ministerstvo o ňom okamžite informuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *