Uniknutý dokument z Európskej komisie naznačuje, že sa čoskoro môže zmeniť prístup k fajčeniu vo verejných vonkajších priestoroch. Podľa týchto návrhov by sa zákaz fajčenia mohol rozšíriť na miesta ako terasy kaviarní, autobusové zastávky alebo zoologické záhrady. Tento krok by mal zasiahnuť nielen produkty s obsahom nikotínu, ale aj tie, ktoré nikotín neobsahujú.
Európska komisia má v pláne rozšíriť existujúce zákazy fajčenia aj na vonkajšie prostredia, ako uvádza Euronews. Návrh by mal byť oficiálne predložený v utorok a ide o aktualizáciu doterajších pravidiel z roku 2009, ktoré mali za cieľ chrániť verejnosť pred pasívnym fajčením. Nové smernice sa však zameriavajú nielen na cigaretový dym, ale aj na akýkoľvek aerosól uvoľňovaný pri používaní týchto produktov.
Tieto odporúčania síce nie sú záväzné, no dávajú členským štátom jasný rámec, ako môžu prispieť k znižovaniu rizík spojených s tabakovými výrobkami a ochoreniami na rakovinu.
Elektronické cigarety a alternatívne produkty
Nové plány zahŕňajú aj elektronické cigarety a zahrievané tabakové výrobky, bez ohľadu na to, či obsahujú nikotín. Vzťahujú sa však aj na iné výrobky, ktoré uvoľňujú dym alebo aerosóly, pričom tieto výrobky sú často prezentované ako menej škodlivé alternatívy k tradičným cigaretám. Avšak podľa uniknutého dokumentu, dôkazy o ich účinnosti pri odvykaní od fajčenia sú zatiaľ nedostatočné.
Nové smernice by mali zamedziť fajčeniu v rôznych vonkajších verejných priestoroch, kde sa doteraz regulácia líšila medzi jednotlivými štátmi. Fajčenie by malo byť zakázané napríklad na terasách reštaurácií, autobusových zastávkach či letiskách, ako aj v priestoroch pri nemocniciach, domovoch dôchodcov a pracoviskách. Zóny bez dymu by sa mali rozšíriť aj na detské ihriská, zábavné parky, kúpaliská a vzdelávacie inštitúcie.
Protifajčiarska agenda EÚ
Komisia plánuje tento návrh ako súčasť širšieho boja proti rakovine. Cieľom je, aby Európa do roku 2040 dosiahla „generáciu bez tabaku“. Zároveň plánuje do roku 2025 znížiť spotrebu tabakových výrobkov o 30 % a znížiť podiel fajčiarov na úroveň 5 % v rámci celej EÚ.