EÚ po novom môže vypnúť sociálne siete, ak nezasiahnu proti obsahu o protestoch

social media 419944 1920

Platformy sociálnych médií ako TikTok a Snapchat budú podľa zákona Európskej únie o obsahu čeliť možnému zatvoreniu, ak počas nepokojov nepotlačia problematický obsah, uviedol v pondelok komisár pre vnútorné záležitosti Thierry Breton.

Francúzsky politik Breton v rozhovore pre francúzske rádio reagoval na vyjadrenia francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý navrhol zatvorenie niektorých sociálnych médií s cieľom potlačiť nepokoje. Niektorí kritici to prirovnali k opatreniam, ktoré sa vyskytujú v autoritárskych štátoch, ako sú Čína a Irán.

„Keď sa objaví nenávistný obsah, obsah, ktorý vyzýva – napríklad – na vzburu, ktorý vyzýva aj na zabíjanie a pálenie áut, budú musieť [obsah] okamžite vymazať,“ povedal Breton v rozhovore pre France Info, pričom citoval zákon o digitálnych službách, ktorý od 25. augusta zavedie nové požiadavky na veľké platformy.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Prudko stúpa dovoz ruského obilia do EÚ napriek sankciám

„Ak tak neurobia, budú okamžite sankcionované. Máme tímy, ktoré môžu okamžite zasiahnuť,“ povedal. „Ak nebudú konať okamžite, potom áno, v tom momente budeme môcť nielen uložiť pokutu, ale aj zakázať prevádzku [platforiem] na našom území.“

Devätnásť veľmi veľkých online platforiem vrátane TikTok, Snapchat, Instagram a Twitter bude musieť od budúceho mesiaca plniť nové zákonné povinnosti na obmedzenie šírenia nezákonného a škodlivého obsahu. Platformy s viac ako 45 miliónmi používateľov v EÚ budú musieť Komisii odovzdať aj prvé podrobné posúdenie svojich hlavných rizík pre používateľov. Hrozia im potenciálne pokuty až do výšky 6 % ich globálnych príjmov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Česi si začali dávať do Coca-Coly mydlo. Začnú to robiť aj Slováci?

Breton tiež uviedol, že Komisia na budúci týždeň vykoná „záťažový test“ TikToku, aby skontrolovala, ako je pripravený na dodržiavanie nových pravidiel. Twitter už test vykonal a Meta súhlasila s tým, že bude testovaná tento mesiac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *