Je Cola Zero zdravšia ako klasická Coca Cola? Odborníci v tom majú jasno

cola zero zdravie

Nápoj Cola-Cola je celosvetovým fenoménom. Pozná ho asi každý. Čoraz viac ľudí však obhajuje verziu Cola zero. Chvália si ju najmä ľudia držiaci diétu. Je však zdravá? Odborníci na výživu o tom nepochybujú.

Coca-Cola je jednou z najväčších kultúrnych ikon 20. storočia. Každý ju pozná. Niet divu, veď už dlhé roky patrí k najobľúbenejším a najznámejším značkám na svete. Vznikla koncom 19. storočia a charakteristický tvar fľaše Coca-Cola je od roku 1960 chránený zákonom.

Niet pochýb o tom, že tento nápoj je celosvetovým fenoménom. Stojí za zmienku, že táto značka dokonca vytvorila podobu Otca Vianoc, ktorú všetci poznáme. Vďaka vianočnej kampani spoločnosti Coca-Cola sa obraz Santa Clausa v červenom plášti s veľkým bruchom a sivou bradou pevne usadil v mysliach mnohých spotrebiteľov. O fanúšikov tohto nápoja rozhodne nie je núdza. Je však dobrý pre naše zdravie?

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Veľa Slovákov ich pije. Z týchto káv si ničíte zdravie, priberáte a starnete

Je Coca-Cola zero zdravá?

Ako väčšina ľudí pravdepodobne vie, Coca-Cola má kultový status. Určite však nepatrí medzi najzdravšie tekutiny, ktoré môžeme nášmu telu dodať. Pravidelná konzumácia Coca-Coly môže prispieť k vzniku viacerých ochorení a môže tiež znížiť odolnosť organizmu. Nápoj má vysoký obsah cukru, takže môže viesť aj k cukrovke.

Čo však s cola zero? Má prírodné príchute s kofeínom. V skutočnosti v nej nie sú vôbec žiadne kalórie. V skutočnosti ich je 0,2. V zložení cola zero však nenájdete cukor. Namiesto toho sú tu sladidlá a ďalšie zložky, ktoré majú zabezpečiť podobnú chuť ako originál. Patrí medzi ne napríklad cyklamát sodný, aspartám alebo acesulfám K. Je zrejmé, že to nie sú zdravé zložky.

Vyvoláva cola zero pocit hladu?

Podľa mnohých odborníkov na výživu zbavenie koly cukru vôbec neznamená, že je pre nás zdravšia. Jej sladká chuť je vytvorená umelo. Bohužiaľ, to stále zvyšuje našu chuť na sladkosti a rýchle občerstvenie. Okrem toho v nás často vyvoláva pocit hladu. Ktorý druh koly je v tomto prípade najzdravší? Ťažko povedať, pretože cola zero, cola light aj tradičná cola majú vo svojom zložení rôzne škodlivé látky. Klasická kola má veľa cukru, kofeínu, škodlivej kyseliny ortofosforečnej a siričitanového amoniakálneho karamelu. Na druhej strane cola zero má najmenej kalórií, ale tiež obsahuje kofeín a siričitanový amoniakálny karamel. Obsahuje aj kyselinu fosforečnú, aspartám, acesulfám K a cyklamát sodný. Pokiaľ ide o cole light, zloženie je veľmi podobné, ale stále tu máme spartám a acesulfám K.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Toto sa vám postupne deje s mozgom, ak jete nezdravé potraviny

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *