Stačí jedna finta a prach vo vašom dome začne miznúť

upratovanie

Prach, alergény a roztoče sa vyskytujú vo vidieckych domoch aj v mestských bytoch. Ako znížiť prašnosť v domácnosti, či už ste alergik, astmatik alebo máte ekzém? Zníženie prašnosti v byte alebo dome vám uľahčí upratovanie a hlavne zlepší vaše zdravie.

Robotický vysávač a HEPA filtre

Robotické vysávače pomáhajú znižovať prašnosť v byte a upratujú za vás na dennej báze. Ocenia ich tí, ktorí žijú v prašnom prostredí v meste alebo na vidieku, často vetrajú, majú domáce zvieratá alebo členov rodiny s alergiami či astmou. Spoľahnite sa na HEPA filtre, ktoré nájdete aj v niektorých modeloch robotov. Nikdy by nemali chýbať v bežných vysávačoch. Znižujú množstvo prachu, alergénov, roztočov a mikróbov. Pridajte parné čistenie, ktoré výrazne uľahčí upratovanie. Ďalším spôsobom, ktorý môže znížiť množstvo prachu vo vašom byte, je sušička bielizne, ktorá pomocou filtrov zachytáva prach z bielizne.

Stlmte kúrenie a utesnite okná

V každom grame prachu sa môže nachádzať 15 000 roztočov. Upratovanie výrazne zníži množstvo roztočov a prachu. Dôležité je pravidelné čistenie. Pravidelne utierajte prach zo všetkých povrchov vlhkou handričkou z mikrovlákna. Zníženie teploty na 20 až 21 ºC a 16 až 18 ºC v spálni zníži výskyt roztočov. Dobre utesnené okná tiež pomôžu znížiť prašnosť. Znovu povlečte staré periny, z ktorých sa uvoľňujú kúsky peria. Prach sa častejšie uvoľňuje aj pri vykurovaní pevnými palivami.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slováci si dávajú do práčky plastové sáčky. Zachraňuje to domácnosti

Čističky vzduchu a rastliny

Skúste si zaobstarať čističku vzduchu. Modely sa líšia princípom fungovania. Počítajte s tým, že budete musieť meniť alebo čistiť filtre. Pomôckou sú aj rastliny, ktoré zachytávajú prach na svojich listoch a zvlhčujú vzduch v interiéri. Listy rastlín je potom potrebné občas opláchnuť alebo utrieť. Udržujte vlhkosť vzduchu pod 50 % a dvakrát denne intenzívne vetrajte. Dbajte na to, aby to nebolo príliš veľa a aby sa nadmerne nezvyšovala vlhkosť v byte.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Toto sa začne diať s vašim telom, keď budete jesť na raňajky vajcia

Zamerajte sa na spálňu

Vírenie prachu vo vzduchu a jeho vdychovanie spôsobuje astmatikom a alergikom problémy. Roztočom sa darí tam, kde je teplo, vlhkosť a dostatok potravy z odumretých šupiniek kože, t. j. v spálni v posteli, čalúnení pohovky a vankúšoch. Odporúčame posteľnú bielizeň a lôžkoviny z materiálov vhodných pre alergikov. Klasickú bavlnenú posteľnú bielizeň môžete prať aj pri vyšších teplotách, minimálne 60 ºC. V zime nechajte vankúše a prikrývky vyvetrať v chlade. Pravidelne vysávajte a čistite pohovky a matrace a prebaľujte postele.

Vyberte si vhodné materiály a pravidelne ich čistite

Nezabudnite pravidelne čistiť a prať koberce, záclony a závesy. Vyberajte si poťahy, ktoré sa dajú ľahko čistiť. Podlaha by mala byť hladká, ľahko umývateľná a povrch by nemal zachytávať príliš veľa prachu. Opäť odporúčame vybrať si vysávač s HEPA filtrom a čistiť čalúnenie, podlahy a koberce parou. Koberce a čalúnenie čistite hĺbkovo aspoň dvakrát ročne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *