Stačí jedna finta a prach vo vašom dome začne miznúť

upratovanie
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Prach, alergény a roztoče sa vyskytujú vo vidieckych domoch aj v mestských bytoch. Ako znížiť prašnosť v domácnosti, či už ste alergik, astmatik alebo máte ekzém? Zníženie prašnosti v byte alebo dome vám uľahčí upratovanie a hlavne zlepší vaše zdravie.

Robotický vysávač a HEPA filtre

Robotické vysávače pomáhajú znižovať prašnosť v byte a upratujú za vás na dennej báze. Ocenia ich tí, ktorí žijú v prašnom prostredí v meste alebo na vidieku, často vetrajú, majú domáce zvieratá alebo členov rodiny s alergiami či astmou. Spoľahnite sa na HEPA filtre, ktoré nájdete aj v niektorých modeloch robotov. Nikdy by nemali chýbať v bežných vysávačoch. Znižujú množstvo prachu, alergénov, roztočov a mikróbov. Pridajte parné čistenie, ktoré výrazne uľahčí upratovanie. Ďalším spôsobom, ktorý môže znížiť množstvo prachu vo vašom byte, je sušička bielizne, ktorá pomocou filtrov zachytáva prach z bielizne.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ľudia si dávajú toaletný papier do skrine s oblečením

Stlmte kúrenie a utesnite okná

V každom grame prachu sa môže nachádzať 15 000 roztočov. Upratovanie výrazne zníži množstvo roztočov a prachu. Dôležité je pravidelné čistenie. Pravidelne utierajte prach zo všetkých povrchov vlhkou handričkou z mikrovlákna. Zníženie teploty na 20 až 21 ºC a 16 až 18 ºC v spálni zníži výskyt roztočov. Dobre utesnené okná tiež pomôžu znížiť prašnosť. Znovu povlečte staré periny, z ktorých sa uvoľňujú kúsky peria. Prach sa častejšie uvoľňuje aj pri vykurovaní pevnými palivami.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Po mesiaci nepitia kávy sa toto stane s vašim telom. Zlepší sa veľa vecí

Čističky vzduchu a rastliny

Skúste si zaobstarať čističku vzduchu. Modely sa líšia princípom fungovania. Počítajte s tým, že budete musieť meniť alebo čistiť filtre. Pomôckou sú aj rastliny, ktoré zachytávajú prach na svojich listoch a zvlhčujú vzduch v interiéri. Listy rastlín je potom potrebné občas opláchnuť alebo utrieť. Udržujte vlhkosť vzduchu pod 50 % a dvakrát denne intenzívne vetrajte. Dbajte na to, aby to nebolo príliš veľa a aby sa nadmerne nezvyšovala vlhkosť v byte.

Zamerajte sa na spálňu

Vírenie prachu vo vzduchu a jeho vdychovanie spôsobuje astmatikom a alergikom problémy. Roztočom sa darí tam, kde je teplo, vlhkosť a dostatok potravy z odumretých šupiniek kože, t. j. v spálni v posteli, čalúnení pohovky a vankúšoch. Odporúčame posteľnú bielizeň a lôžkoviny z materiálov vhodných pre alergikov. Klasickú bavlnenú posteľnú bielizeň môžete prať aj pri vyšších teplotách, minimálne 60 ºC. V zime nechajte vankúše a prikrývky vyvetrať v chlade. Pravidelne vysávajte a čistite pohovky a matrace a prebaľujte postele.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Jedenie horčice má obrovské benefity pre zdravie. Už jedna lyžička urobí toto

Vyberte si vhodné materiály a pravidelne ich čistite

Nezabudnite pravidelne čistiť a prať koberce, záclony a závesy. Vyberajte si poťahy, ktoré sa dajú ľahko čistiť. Podlaha by mala byť hladká, ľahko umývateľná a povrch by nemal zachytávať príliš veľa prachu. Opäť odporúčame vybrať si vysávač s HEPA filtrom a čistiť čalúnenie, podlahy a koberce parou. Koberce a čalúnenie čistite hĺbkovo aspoň dvakrát ročne.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *