Je lacnejšie mať zapnuté kúrenie alebo ho zapínať a vypínať každý deň?

kurenie

Počas vykurovacej sezóny si mnoho ľudí kladie otázku, či sa oplatí vypnúť kúrenie. Alebo by bolo výhodnejšie udržiavať konštantnú teplotu po celý čas?

Úloha termostatu vs. vykurovanie

Začnime s faktami. Keď je miestnosť vychladnutá a chceme ju zohriať, vykurovanie musí bežať na vyšší výkon, ako je potrebné na udržanie konštantnej teploty. Okrem toho nastavením gombíka termostatu na hodnotu 5 sa miestnosť nevyhreje rýchlejšie.

Ak je v miestnosti chladno a chceme zvýšiť teplotu na 20 °C, stačí nastaviť gombík termostatu na hodnotu 3. Tým sa ešte maximalizuje dodávka teplej vody.

Mám zapínať a vypínať vykurovanie v dome?

Tým sa dostávame k otázke, ktorá trápi mnohých ľudí: oplatí sa vypínať kúrenie, keď nie ste doma? Odpoveď pravdepodobne každého prekvapí. Ukazuje sa, že úplné vypnutie vykurovania (cez noc, keď ste preč) nie je prospešné. Áno, radiátory nespotrebúvajú žiadnu energiu. Problém však nastáva, keď chcete radiátory opäť spustiť. Prečo?

  • Vyhrievanie silne vychladnutých miestností trvá dlho a spotrebuje veľa energie. Vykurovací systém potom musí pracovať so zdvojeným výkonom, čo sa, samozrejme, prejavuje vo vyšších účtoch.
  • Keď je vonku zima a miestnosti sú nevykurované, je pravdepodobné, že sa v nich objavia plesne.
  • V miestnostiach, ktoré stoja prázdne, znížte teplotu (udržujte ju na minime), ale nevypínajte kúrenie úplne. Odhaduje sa, že najoptimálnejšia je teplota približne 10 – 16 °C. Vďaka nej budete môcť rýchlo dosiahnuť príjemnú teplotu a poplatky za energiu sa nezvýšia.
Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Na vrásky a nespavosť. Tento nálev je vynikajúci na upokojenie a omladenie

Oplatí sa vypínať kúrenie v noci?

Určite nie. Je lepšie jednoducho znížiť teplotu vo vybraných miestnostiach. Oplatí sa to urobiť v spálni alebo na chodbe, kde stačí teplota okolo 16 až 18 stupňov. Okrem toho môžete vykurovanie znížiť, keď ste mimo domu (napr. v práci alebo na spoločenskej akcii).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *