Letné mesiace nám prinášajú množstvo radostí – grilovanie, pikniky, či posedenia na terase. Bohužiaľ, s teplým počasím prichádza aj zvýšená aktivita hmyzu, ktorý často končí priamo v našich nápojoch. Ako by sme mali reagovať, keď do pohára nepozvaný návštevník vpadne? Máme nápoj ešte vypiť, alebo ho radšej vyliať? Odborníci na mikrobiológiu majú jasnú odpoveď.
Teplé počasie priláka nielen ľudí, ale aj rôzne druhy hmyzu. Medzi najčastejších „návštevníkov“ našich pohárov patria osy, včely a ovocné mušky. Kým včely a osy sú nebezpečné najmä kvôli žihadlám, ovocné mušky v sebe skrývajú iný problém – prenášajú množstvo baktérií. Tieto malé tvory často žijú v odpadkových košoch či blízkosti rozkladajúceho sa ovocia, kde sa dostávajú do kontaktu s baktériami ako E. coli či salmonela. Logicky sa tak ponúka otázka: je bezpečné vypiť nápoj, do ktorého spadla ovocná muška?
Odpoveď prináša mikrobiologička Primrose Freestoneová z univerzity v Leicesteri, ktorá vo svojom výskume uvádza, že naše telo je na takéto „incidenty“ pripravené. Tráviace enzýmy a žalúdočná kyselina dokážu účinne zneškodniť väčšinu baktérií, ktoré by mohli byť na muške prítomné. Ak teda do vášho nápoja spadne ovocná muška, stačí ju vyloviť a nápoj bez obáv vypiť. Žalúdok si s prípadnými baktériami poradí bez problémov.
Samozrejme, v prípade väčších živočíchov so žihadlami je opatrnosť na mieste – alergici by mali nápoj okamžite vyliať a naliať si nový. Pre väčšinu z nás však malá ovocná muška v pohári nepredstavuje žiadne vážne riziko.
Letná sezóna teda môže pokračovať bez zbytočných obáv z hmyzích „návštevníkov“ v našich pohároch.