Jedna lyžička denne tohto medu a vaše telo vám poďakuje. Takéto má účinky

pexels roman odintsov 6422025

Odborníci sa zhodujú: med je čisté zlato. V obchodoch však nájdete mnoho druhov: výber medov môže byť závratný a jednotlivé druhy sa výrazne líšia. Dnes vám odporúčame najmä jeden: med zlatobyľ! Aké sú jeho vlastnosti?

Med vyrábaný u nás môžeme rozdeliť do dvoch skupín: med nektárový a medovicový. Nektárový med je produkt, ktorý vyrábajú včely zo zozbieraného nektáru kvetov. Do tejto skupiny patria medy z viacerých kvetov, ako aj pestré medy, napríklad repkový, agátový, lipový, facéliový a pohánkový (vyznačujúci sa najvyššou antioxidačnou kapacitou).

V súčasnosti si medzi nektárovými medmi získava popularitu aj med zlatobyľový, ktorý sa odporúča napr. pri ťažkostiach a ochoreniach močových ciest, močového mechúra a obličkových kameňoch.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Špeciálny spôsob a kmeň stromu odstránite ľahko a rýchlo. Vedeli ste to?

Zlatobyľový med: nektár života v tekutom zlate

Zlatobyľový med je kvetový nektárový med, ktorý vyrábajú včely z kvetov zlatobyle alebo zlatobyle neskorej a ktorý sa vyznačuje špecifickou sladkou chuťou s jemnou kyslo-horkou príchuťou a príjemnou vôňou. Vzhľadom na to, že rastlina kvitne v Poľsku koncom leta a počas celej jesene, je pomerne vzácny.

Aby konzumácia medu zlatobyle priniesla želané výsledky, musí sa používať pravidelne. Denná dávka medu by mala byť 20 až 40 g.

Zlatobyľový med: čajová lyžička denne sa postará o močové cesty

Zlatobyľ je bylinkármi vysoko cenená. Vykazuje totiž širokú škálu liečivých vlastností, medzi ktoré patria:

  • podporuje boj proti zápalom močových ciest, nedostatku moču, obličkovým kameňom a ochoreniam prostaty, vykazuje močopudné, protizápalové a antiseptické vlastnosti, ako aj zlepšuje prekrvenie obličiek
  • podporuje hojenie erózií a vredov v žalúdku a dvanástniku tým, že pôsobí ako žlčopudný prostriedok
  • urýchľuje regeneráciu a dezinfekciu tkanív a má antibakteriálny účinok
  • vďaka veľkému množstvu rutínu a kvercetínu posilňuje cievy, znižuje krvný tlak a zlepšuje krvný obeh, pričom glukóza vyživuje srdce a pomáha v boji proti ateroskleróze
  • odporúča sa po značnej psychickej alebo fyzickej námahe vďaka vysokému obsahu vitamínov a stopových prvkov
  • má jednu z najvyšších antibiotických aktivít spomedzi všetkých medov; niektoré štúdie naznačujú, že je dokonca vyššia ako aktivita slávneho novozélandského manuka medu
  • pomáha pri liečbe inhalačných alergií
  • môže zmierniť depresívnu náladu.
TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Káva "neska" je na Slovensku veľmi obľúbená. Vedeli ste však, čo vám robí v tele?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *