Jedna vec vám v chladničke žerie veľa elektriny. Potom sú účty vysoké

chladnicka elektrina
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Chladnička je jedným z najnáročnejších spotrebičov v našej domácnosti. Je zapnutá 7 dní v týždni, 24 hodín denne. Preto je dôležité, aby takýto vyťažený pomocník pracoval efektívne a úsporne.

Neumiestňujte ju do blízkosti zdroja tepla

To, ako intenzívne musí vaša chladnička pracovať, závisí aj od toho, kde sa nachádza. Mala by byť čo najďalej od radiátorov, rúry a priameho slnečného svetla. Mala by mať tiež aspoň 5 cm voľného priestoru za sebou na vetranie. Bez tohto priestoru nie je schopná účinne odvetrávať teplo z kompresora. Zahriaty kompresor potom musí pracovať dlhšie a intenzívnejšie, aby udržal jedlo dostatočne chladné.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Vyrobte si roztok na burinu. Po tomto veľmi dlho nenarastie

Podobne aj chladnička musí pracovať intenzívnejšie, ak necháte dvere otvorené. Studený vzduch prúdi von, teplý vzduch prúdi dovnútra a chladnička spotrebuje viac energie na opätovné ochladenie.

Chladnička by nemala byť prázdna alebo preplnená

Čím viac potravín do chladničky vložíte, tým menej úsilia bude musieť vynaložiť na to, aby ich udržala chladné. V plnej chladničke je totiž menej vzduchu na chladenie. Nemala by však byť preplnená, pretože vzduch nemôže cirkulovať. Ideálne by mala byť naplnená do 2/3.

Ak je vaša chladnička príliš veľká a je v nej príliš veľa prázdneho miesta, naplňte džbány vodou a umiestnite ich do priehradiek alebo do chladničky vložte polystyrén. Znie to zvláštne, ale keďže nebudete musieť chladiť prázdny priestor, ušetríte peniaze.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Expert načrtol scenár tretej svetovej vojny: Konflikt by prebiehal v troch fázach. Slovensko dopadne takto

Ak je to možné, potraviny skladujte radšej v sklenených ako v plastových nádobách. Sklo oveľa lepšie udržiava chlad. Uvarené potraviny po vychladnutí uložte do chladničky. Teplé zbytočne zvýšia teplotu vo vnútri spotrebiča a ten musí pracovať intenzívnejšie, aby to napravil.

Skontrolujte tesnenia pomocou jednoduchého testu

Priebežne kontrolujte tesnenie chladničky, pretože ak prestane tesniť, umožní prúdenie teplého vzduchu, čo vás vyjde draho. Existuje jednoduchý test pomocou bankovky. Keď ju zavriete medzi dvierkami, nemala by vyjsť von. Ak ju ľahko vytiahnete aj pri zatvorených dverách, vaše tesnenie treba vymeniť.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Polícia kontroluje hranice pre slintačku a krívačku

Rovnako dobre poslúži aj baterka. Zapnite ju a zamknite v chladničke. Potom zhasnite svetlo v kuchyni. Ak vidíte svetlo vychádzajúce z chladničky, vaše tesnenie je zlé.

Oprášte cievky.

Udržujte cievky čisté. Kondenzačné cievky sa nachádzajú na zadnej strane chladničky a sú zodpovedné za udržiavanie chladu vo vnútri. Oplatí sa z nich občas utrieť prach, pretože ho môžu časom nazbierať veľa.

Ich udržiavanie v čistote prospeje kondenzátoru a predĺži životnosť spotrebiča. Len nezabudnite, že chladnička by mala byť počas čistenia cievok odpojená od elektrickej siete. Najlepší spôsob ich čistenia je pomocou vysávača alebo kefy.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *