Melóny sa zdajú byť priam ideálnym ovocím na leto. Sú ľahké, rýchlo uhasia smäd, bohaté na vitamíny a vlákninu. Nie každý ich však môže jesť. Viete, kedy je lepšie sa ich vzdať?
Melón sa dá v lete jesť po celý čas. Hodí sa do suchých šalátov, napríklad s fetou, možno z neho pripraviť limonádu, pridať ho do dezertov alebo ho jednoducho zjesť ako desiatu. Ukazuje sa však, že je lepšie to s ním nepreháňať a niekedy sa ho dokonca musíte vzdať.
Zdravé, ale…
Melón sa spája s letom a horúcimi dňami. Mnohí ľudia ho jedia bez miery, neuvedomujúc si možné zdravotné dôsledky. Pri niektorých ochoreniach sa však po jeho konzumácii môžu objaviť nepríjemné účinky. Predovšetkým ľudia so zlyhaním obličiek by mali jeho konzumáciu obmedziť kvôli vysokému obsahu draslíka. V extrémnych prípadoch sa odporúča melón z jedálnička úplne vylúčiť, najmä ak je naň niekto alergický (stáva sa to veľmi zriedkavo).
Vôbec nie tak veľa
Pre osoby na eliminačnej diéte FODMAP môže byť melón problematický kvôli obsahu fruktózy. Existuje tiež všeobecná predstava, že melón má vysoký obsah cukru, čo môže byť problémom pre diabetikov. V skutočnosti však ľudia s cukrovkou môžu melón bezpečne konzumovať za predpokladu, že sú striedmi, pretože obsahuje pomerne málo cukru – približne 7 gramov na 100 gramov výrobku.
Prečo červená farba
Melóny sú bohaté na lykopén, fytonutrient, ktorý sa prirodzene vyskytuje v ovocí a zelenine. Lykopén je známy svojimi antibakteriálnymi, protiplesňovými a antivírusovými účinkami. Práve lykopén dodáva melónom, paradajkám a červeným grapefruitom ich charakteristickú červenú farbu. Šálka a pol melóna môže poskytnúť približne 9-13 miligramov lykopénu, čo je o 40 % viac ako v surových paradajkách.
Ideálne pre športovcov
Konzumácia melóna je prospešná pre hydratáciu organizmu. Jeho šťava je bohatá na elektrolyty a pred intenzívnym tréningom môže znížiť bolesť svalov a srdcovú frekvenciu. Štúdia z roku 2015 uverejnená v časopise Journal of Applied Physiology zistila, že citrulín z melóna môže výrazne zlepšiť športový výkon. U tých, ktorí užívali doplnky stravy s citrulínom, sa pozoroval zvýšený výkon a väčšia produkcia energie počas vysoko intenzívneho cvičenia, ako je napríklad cyklistika a šprint.