Kávovú usadeninu môžete použiť pri stavbe domu. Vedci zistili prevratnú novinku

kavova usadeniny
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Vedci z univerzity RMIT v Melbourne vyvinuli prevratnú metódu, ktorá umožňuje využitie kávových zvyškov na výrobu betónu s vyššou odolnosťou.

Výskum, zverejnený v časopise „Journal of Cleaner Production“, ukázal, že pridanie biouhlia z kávy do betónovej zmesi môže zvýšiť jej pevnosť až o 29,3 %. Táto technológia môže zároveň znížiť množstvo kávového odpadu, ktorý by inak skončil na skládkach, čo je veľkým krokom smerom k ekologickejšiemu stavebníctvu.

Ako táto technológia funguje?

Základom tejto inovatívnej metódy je pyrolýza, proces tepelného spracovania odpadu v prostredí bez kyslíka. Kávové zvyšky sa zahrievajú na približne 350 °C, čo je výrazne nižšia teplota ako tradičných 900 °C potrebných na spracovanie iných organických materiálov. Vďaka tomu je technológia energeticky úsporná a šetrná k životnému prostrediu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Sú lacné a čistia črevá. V obchode si ich nikto nevšíma

Výsledkom tohto procesu je biouhlie – materiál podobný drevenému uhlíku, ktorý môže nahradiť časť piesku používaného pri výrobe betónu. Piesok, ktorý je jedným z najviac využívaných surovín na svete, sa stáva čoraz menej dostupným, a preto je táto alternatíva mimoriadne atraktívna.

Použitie biouhlia z kávy

Výskum ukázal, že pridanie 15 % biouhlia do betónovej zmesi zvyšuje jej pevnosť takmer o 30 %. Kávové zvyšky majú pórovitú štruktúru, ktorá zlepšuje spojenie s cementom, čím sa zlepšujú mechanické vlastnosti betónu.

Dr. Shannon Kilmartin-Lynch z univerzity RMIT zdôrazňuje, že toto riešenie má potenciál nielen znižovať odpad, ale aj minimalizovať emisie CO2, ktoré vznikajú pri tradičných výrobných procesoch. Použitie kávového odpadu v stavebníctve tak môže priniesť environmentálne aj ekonomické výhody.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Nadúva vás po jedle? Začnite piť pred jedlom túto šťavu

Čo nás čaká ďalej?

Hoci je táto technológia ešte v počiatočnom štádiu vývoja, vedci z RMIT už spolupracujú s miestnymi samosprávami na jej využití v budúcich infraštruktúrnych projektoch, ako sú chodníky a cesty. Potenciál je obrovský – podľa odhadov by Austrália mohla vďaka recyklácii všetkých svojich kávových odpadov vyrobiť až 22 500 ton ekologického betónu ročne.

Ekologické výhody

Okrem zvýšenia odolnosti betónu táto technológia prispieva aj k zníženiu množstva kávového odpadu, ktorý končí na skládkach. V súčasnosti sú kávové zvyšky jedným z najviac plytvaných organických odpadov na svete, no ich recyklácia môže byť kľúčovou súčasťou obehového hospodárstva.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Týždenný finančný horoskop 21.-27. apríl 2025

V skratke

Vedci z Melbourne vyvinuli technológiu na spracovanie kávových zvyškov na biouhlie, ktoré môže nahradiť piesok pri výrobe betónu a zvýšiť jeho pevnosť o takmer 30 %. Proces pyrolýzy je energeticky efektívny a šetrný k prírode. Toto riešenie pomáha znižovať množstvo kávového odpadu, emisie CO2 a spotrebu piesku. Aj keď je výskum v ranom štádiu, už teraz sa uvažuje o jeho použití v stavebníctve, čo otvára dvere ekologickým inováciám v tejto oblasti.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *