Každý lepší záhradkár vie, čo dať pod maliny, aby mal najlepšiu úrodu

maliny

Maliny patria medzi najznámejšie a najchutnejšie slovenské ovocie. Každý záhradkár má vo svojej záhrade aspoň jeden ich krík. Pestovanie malín nie je nijako zvlášť zložité, preto sú obľúbené aj medzi amatérmi. Stále je však veľa ľudí, ktorí nevedia, ako využiť plný potenciál tohto ovocia pri domácom pestovaní.

Namiesto kupovania malín v supermarkete je dobré zasadiť si jeden krík vo vlastnej záhrade. Pri správnej starostlivosti prinesie dokonca sladké a veľké plody. Aby sa tak stalo, je dobré malinám dodať domáce hnojivo. Ako ho vyrobíte? Stačí vám na to jeden kus odpadu, nabudúce ho nevyhadzujte, len ním pohnojte svoje maliny.

Starostlivosť o maliny zvládnu aj amatéri

Jar je už v plnom prúde. Toto ročné obdobie je ideálne na výsadbu malín. S prvou úrodou plodov môžete počítať neskôr v priebehu roka, v lete a na jeseň, preto sa neoplatí dlhšie otáľať. Ak sa chystáte vysadiť krík v záhrade, uistite sa, že pôda je mierne kyslá (približne 5,5 – 6,5 pH), úrodná a mierne vlhká. Optimálna hĺbka výsadby je 15 centimetrov. Mali by byť na vzdušnom mieste, ale chránené pred silným vetrom z druhej strany. Ak malinám poskytnete vhodné podmienky na rast, ste už na polceste k úspechu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Toto nesaďte vedľa paradajok, lebo im vezmú všetky živiny

Starostlivosť o maliny nie je zložitá, ale je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel, aby ste sa mohli tešiť z bohatej a chutnej úrody. Zalievanie a hnojenie sú pre celý proces kľúčové. Aby kríky prinášali ovocie, potrebujú od mája do septembra dostatok vody, ale treba dbať na to, aby ste ich nepreliali. Ďalším dôležitým postupom údržby je hnojenie. Na trhu je k dispozícii široká škála zmesí na podporu rastu rastlín, ale ktorá z nich bude pre maliny najlepšia? Je veľmi pravdepodobné, že jednu už máte doma!

Ako hnojiť maliny?

Maliny môžeme začať hnojiť ešte pred vysadením kríkov, pretože pôda bohatá na živiny zabezpečí správny a rýchly rast rastliny. Okrem toho bude rastlina odolnejšia voči chorobám a zabezpečí, že plody, ktoré sa čoskoro objavia, budú pevné a sladké. Aké hnojivo by som mal vybrať pre maliny? Na jar a začiatkom leta sa oplatí staviť na dusíkaté zmesi.

Hnojivá bohaté na dusík budú stimulovať rýchlejší rast malinových kríkov. Dusík však musia do pôdy uvoľňovať postupne, inak môžu rastliny odumrieť, čomu sa každý záhradník radšej vyhne. Ukazuje sa, že mladé kríky, ktoré ešte nemali čas vytvoriť rozsiahlu koreňovú sieť, sú na to obzvlášť náchylné. Existuje však jeden ideálny prípravok, ktorý malinám dodá potrebné živiny bez toho, aby ich ohrozil. A čo je ešte lepšie, je veľká pravdepodobnosť, že ho už máte vo svojej kuchyni. Namiesto toho, aby ste bežali do obchodu, pozrite sa do kávovaru.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Listy paradajok a uhoriek žltnú? Vyrobíte si to doma a zachráni ich to

Najlepší spôsob hnojenia malín

Ako už vieme, malinám najlepšie prospieva mierne kyslá pôda. Kávová usadenina okysľuje pôdu vďaka prítomnosti draslíka, horčíka a dusíka. Tieto zlúčeniny sa pomaly uvoľňujú do pôdy, čím ju zúrodňujú a zabraňujú odumieraniu kríkov. Stačí sa pozrieť do kávovaru a vybrať z neho kávovú usadeninu. Dôležité je, aby neboli predtým osladené alebo namočené v mlieku, takže odpad z vášho ranného latte nebude vhodný.

Čiernu kávovú usadeninu alebo usadeninu z espressa primiešajte do pôdy alebo ju nasypte priamo na zem. Takto hnojte na jar a prihnojujte raz týždenne. Kávová usadenina je vhodná aj pre iné rastliny z čeľade bobuľovitých.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *