Kedy by ste mali vypiť posledný pohár vody pred spaním? Dávajte si na to pozor

voda

Mali by ste piť vodu pred spaním? Na jednej strane môže takýto postup viesť k nechcenému prebudeniu na močenie, na druhej strane dostatočná hydratácia organizmu pred spaním podporuje lepšiu fyzickú aj psychickú regeneráciu. Kde je teda zlatá stredná cesta?

Hydratácia organizmu je kľúčovou súčasťou starostlivosti o zdravie. Organizmus, ktorý je pravidelne hydratovaný, funguje lepšie a efektívnejšie. WHO predpokladá, že optimálne množstvo tekutín, ktoré by sme mali denne prijať, je 30 ml/kg telesnej hmotnosti. Samozrejme, do hry vstupujú premenné, napr. ľudia, ktorí sa venujú športu, musia zvýšiť prísun tekutín. Čo s pitím vody pred spaním? Mal by sa človek tejto praktike vyhýbať, alebo si naopak vypestovať zvyk siahnuť večer po pohári vody?

Mali by ste piť vodu pred spaním?

Spánok je niekoľko hodín odpočinku, ale telo musí byť v tom čase aj dostatočne hydratované. Pohár neperlivej vody vypitej pred spaním predovšetkým zabráni dehydratácii, ale tiež urýchli proces detoxikácie organizmu. Okrem toho dostatočná hydratácia prospieva nielen orgánom a systémom v tele, ale reguluje aj telesnú teplotu. Okrem toho chráni pred vysychaním slizníc a zvyšuje prietok krvi do mozgu, čo zabraňuje bolestiam hlavy po prebudení a podporuje zdravý odpočinok.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Stačí toto jedno ovocie v dome a pavúky budú utekať ako o život

Príliš nízka hydratácia má okrem iného nepriaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém. Počas celého dňa sa voda udržiava v dolnej časti tela (v dôsledku gravitácie), preto sú nohy na konci dňa často opuchnuté. Na druhej strane, v polohe ležmo sú nohy na úrovni obličiek, čo uľahčuje transport krvi do celého tela a odstraňovanie toxínov z tela – samozrejme, za predpokladu, že je telo správne hydratované. Nedostatok tekutín tiež spôsobuje pokles krvného tlaku a objemu krvi, čo núti srdce pracovať rýchlejšie a intenzívnejšie.

Kedy vypiť posledný pohár vody pred spaním?

Dôležité je prijímať dostatočné množstvo tekutín nielen pred spaním, ale aj počas celého dňa. To však nič nemení na tom, že vypiť večer pohár vody je napriek tomu dobrý zvyk – za predpokladu, že to nie je viac ako pohár vody. Okrem toho by sa mal vypiť aspoň pol hodiny pred spaním. Objavia sa aj odporúčania, že najlepšie je prestať piť veľké množstvo tekutín dve hodiny pred spaním.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Nikdy to nerobte s jahodami pred ich opláchnutím. Stratia všetku svoju chuť

Ide však o silne individuálnu záležitosť, takže moment vypitia pohára vody pred spaním by ste mali prispôsobiť vlastnému organizmu. Prečo je to také dôležité? Pitie vody pred spaním môže mať za následok potrebu častého vstávania počas noci na toaletu. Prerušenie spánku spôsobuje, že telo stráca schopnosť prechádzať kľúčovými fázami spánku, ktoré sú nevyhnutné pre fyzickú a duševnú regeneráciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *