Koniec vykurovania zemným plynom? EÚ schvaľuje obrovské zmeny, dotknú sa aj Slovákov

kurenie radiator

Európska únia sa zaväzuje k významnému kroku v boji proti klimatickým zmenám. Aktuálne sa pripravuje nový radikálny cieľ, ktorý by mohol znamenať koniec vykurovania zemným plynom a znižovanie emisií skleníkových plynov až o 95 percent. Píše o tom portál zoznam.sk

Známe ciele EÚ zahŕňajú zníženie emisií o 55 percent do roku 2030, avšak nový míľnik k uhlíkovej neutralite do roku 2050 je ešte ambicióznejší. Európsky vedecký poradný výbor pre otázky klimatickej zmeny odporučil, aby do roku 2040 bolo dosiahnuté zníženie emisií o 90 až 95 percent.

Tento plán získal podporu vrátane slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča, ktorý bol poverený koordináciou európskych zelených politík. “Minimálne 90-percentný cieľ čistej redukcie skleníkových plynov do roku 2040,” zdôraznil komisár pre klimatickú zmenu, Wopke Hoekstra.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Skúsený záhradkár prezradil, ako využiť starý chlieb v záhrade. Je to zázrak

Tento krok ovplyvní mnohé oblasti života – energetiku, priemysel, dopravu a stavebníctvo, ktoré sa budú musieť stať prakticky bezemisnými. Paula VanLaningham z London Stock Exchange Group (LSGE) uviedla podľa Euractiv , že to bude mať zásadný vplyv aj na každodenné vykurovanie.

V súvislosti s koncom plynu v Európe, experti z think-tanku Agora Energiewende predpovedajú, že do roku 2040 budú musieť byť všetky existujúce vykurovacie systémy na zemný plyn nahradené.

EÚ pripravuje aj nové opatrenia týkajúce sa vykurovania. Od roku 2028 nebudú môcť nové budovy produkovať žiadne emisie a budú postupne zavádzané dane za vykurovanie fosílnymi palivami.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prísada, ktorú keď dáte do palaciniek, budete sa zalizovať za ušami

Výzvou zostáva nájsť alternatívy k vykurovaniu plynom a drevom. Hlavnými kandidátmi sú tepelné čerpadlá, nízkoemisné plyny, vodík a bioplyn. V rámci prechodného obdobia sa uvažuje aj o hybridných kotloch.

Klimatická kríza je globálnym problémom s rastúcimi dôsledkami, ako ukazujú správy OSN. EÚ sa snaží zmierniť nárast energetickej chudoby prostredníctvom Sociálneho klimatického fondu a iných opatrení.

Zatiaľ čo cieľ EÚ pre rok 2040 čaká dlhá cesta legislatívnych rokovaní, smer, ktorým sa únia uberá, je jasný – smerom k výraznému zníženiu emisií skleníkových plynov a dosiahnutiu uhlíkovej neutrality.

One Reply to “Koniec vykurovania zemným plynom? EÚ schvaľuje obrovské zmeny, dotknú sa aj Slovákov”

  1. Som za … AK mi EÚ kompletne prefinancuje zmenu z plynu na TČ bez akýchkoľvek podmienok ohľadne zateplenia, energ. certifikátu a iných obštrukcií alebo podmienok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *