Trend znižovania závislosti od amerického dolára a prechodu na národné platobné prostriedky v medzinárodnom platobnom styku naberá na sile po celom svete.
Sankcie USA voči Rusku a ďalším krajinám ohrozili dominantné postavenie dolára, pretože krajiny, ktoré sú ich terčom, hľadajú alternatívy, uviedla v nedeľu pre americký spravodajský portál ministerka financií Janet Yellenová.
„Keď používame finančné sankcie, ktoré sú spojené s úlohou dolára, existuje riziko, že by to časom mohlo oslabiť hegemóniu dolára,“ povedala Yellenová.
Ktoré krajiny sú teda pripravené zrušiť používanie americkej meny v obchodných transakciách?
Rusko
V novom náznaku snahy Ruska zbaviť sa dolára minister zahraničných vecí Sergej Lavrov minulý týždeň vo svojom vyhlásení uviedol, že trend upúšťania od dolára pri zúčtovaní v medzinárodnom obchode je „nezvratný“.
Lavrov dodal, že proces „úteku“ viacerých krajín vrátane Ruska od dolára už prebieha a že sa v najbližšej budúcnosti „určite zrýchli“.
Podľa ministra sa USA strelili do nohy tým, že riadia svetovú ekonomiku prostredníctvom dominantnej úlohy dolára. Lavrov dodal, že Washington uvalením sankcií na Moskvu v súvislosti s jej inváziou na Ukrajine poukázal na potrebu ostatných krajín znížiť svoju závislosť od Západu.
Zopakoval tak predchádzajúce vyjadrenia prezidenta Vladimira Putina o „nevyhnutnom procese de-dolarizácie“, ktorý podľa neho v súčasnosti prebieha v Rusku a vyžaduje si čo najskoršiu reštrukturalizáciu národného hospodárstva.
Ruské ministerstvo financií zasa opakovane označilo dolár za „toxický“, zatiaľ čo šéf ruskej banky VTB Andrej Kostin označil americkú menu za najsilnejšiu zbraň Washingtonu, ktorá mu umožňuje „ovládať a zastrašovať ostatné krajiny“. Rusko podľa neho nemá inú možnosť ako „ísť cestou de-dolarizácie“.
Brazília, Čína
V samostatnej správe z minulého týždňa brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva vyzval krajiny BRICS, aby prišli s alternatívou, ktorá by nahradila dolár v zahraničnom obchode. Medzi krajiny BRICS patria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika.
„Prečo by inštitúcia ako banka BRICS nemohla mať menu na financovanie obchodných vzťahov medzi Brazíliou a Čínou, medzi Brazíliou a všetkými ostatnými krajinami BRICS? Kto rozhodol, že po skončení zlatej parity je (obchodnou) menou dolár?“ Lula povedal počas návštevy Novej rozvojovej banky so sídlom v Šanghaji.
Zároveň priznal, že zbaviť sa dolára je „ťažké, pretože nie sme na to [na túto myšlienku] zvyknutí. Všetci sú závislí len od jednej meny.“
Lula hovoril po tom, ako Brazília uzavrela dohodu s Čínou o obchodovaní vo vlastných menách v snahe vzdať sa amerického dolára ako sprostredkovateľa. Brazílska agentúra na podporu obchodu a investícií uviedla, že dohoda pomôže „znížiť náklady a podporiť ešte väčší objem bilaterálneho obchodu a uľahčiť investície“.
Západné médiá zasa v tom čase informovali, že dohoda má „umožniť Číne, najväčšiemu súperovi hospodárskej hegemónie USA, a Brazílii, najväčšej ekonomike Latinskej Ameriky, uskutočňovať svoje rozsiahle obchodné a finančné transakcie priamo, výmenou jüanov za reály a naopak, namiesto toho, aby prechádzali cez dolár“.
Štátne čínske médiá medzitým uviedli, že najväčšia komerčná banka v krajine, Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), spracovala prvé cezhraničné zúčtovanie jüanov v Brazílii vo svojej tamojšej miestnej pobočke, čo „znamená ďalší významný krok v globalizácii jüanov“.
Táto transakcia sa stala prvou svojho druhu, odkedy čínska centrálna banka vo februári povolila ICBC pôsobenie ako zúčtovacej banky pre juany v Brazílii.
Výstup citoval čínskych expertov, podľa ktorých „sa očakáva, že zúčtovanie v jüanoch podporí oživenie regionálnej ekonomiky a obchodu v ére po zavedení COVID a pomôže spoločnostiam nájsť spoľahlivejšiu alternatívu k americkému doláru pri hľadaní bezpečnejších cezhraničných obchodných a investičných transakcií“.
Zhang Jieyu, asistent výskumného pracovníka na oddelení pre latinskoamerické a karibské štúdie Čínskeho inštitútu medzinárodných štúdií, uviedol, že vyrovnanie v jüanoch s Brazíliou „vysiela jasný signál o rastúcej akceptácii a vplyve čínskej meny v celosvetovom meradle, ktorý bude slúžiť ako príklad pre ďalšie krajiny“.
Portál uviedol, že „zatiaľ čo americký dolár stále dominuje devízovým rezervám Brazílie, úloha jüanu ako rastúcej medzinárodnej rezervnej meny sa v poslednom čase zvýraznila“.
Nedávna správa z prieskumu brazílskej centrálnej banky ukázala, že ku koncu roka 2022 dosiahol podiel jüanu v medzinárodných devízových rezervách Brazílie 5,37 %, čím prekročil podiel eura na úrovni 4,74 %, čo znamená, že jüan sa stáva druhou najväčšou rezervnou menou juhoamerickej krajiny.
India
Hoci sa India stavia k obchodovaniu v jüanoch odmietavo vzhľadom na napäté vzťahy krajiny s Čínou, samotná myšlienka diverzifikácie mien zahraničného obchodu je pre Naí Dillí veľmi zaujímavá.
Minulý týždeň sa v médiách objavili správy, že celý rad krajín rokuje s indickou centrálnou bankou o uzatvorení vzájomných obchodných transakcií v indických rupiách.
Medzi tieto krajiny údajne patria bezprostrední susedia Indie, ako sú Maldivy a Mjanmarsko, ako aj Rusko a dokonca Spojené kráľovstvo, Nemecko a Nový Zéland.
Podľa správ spoločnosti a banky uvedených krajín teraz plánujú vytvoriť v indických bankách tzv. vostro účty, ktoré im pomôžu uzatvárať obchody na dodávky indického tovaru do zahraničia a naopak.
V súčasnosti tento systém vyzerá dosť ťažkopádne vzhľadom na to, že otvorenie každého takéhoto účtu by mali schváliť indické regulačné orgány a že naakumulované zostatky na účtoch sa môžu investovať len do indických štátnych dlhopisov. Odborníci tvrdia, že aj keď systém nie je v súlade so zásadami voľného obchodu, predstavuje významný krok vpred. Predpokladá sa, že systém už bol otestovaný pri transakciách týkajúcich sa rusko-indického obchodu a obchodu medzi Indiou a Iránom.
Jednotná snaha krajín BRICS o zrušenie dolára
Pokiaľ ide o BRICS ako celok, ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo februári uviedol, že členské štáty skupiny už aktívne pracujú na zvýšení platieb v národných menách vo vzájomnom obchode a finančných operáciách z dôvodu nespoľahlivosti dolára.
„Podiel národných mien pri zúčtovaní medzi krajinami BRICS už rýchlo rastie. Krajiny BRICS majú iniciatívy, ktoré riešia potrebu pracovať na vytvorení vlastnej meny. Dôvod je veľmi jednoduchý: nemôžeme sa spoliehať na mechanizmy, ktoré sú v rukách tých, ktorí môžu kedykoľvek podvádzať a odmietnuť plniť svoje záväzky,“ povedal Lavrov novinárom.
Ruský ekonóm a výskumník Michail Chazin pre Sputnik v tomto duchu povedal, že dominanciu dolára by mohol ukončiť vznik niekoľkých alternatívnych menových zón, ktoré by zahŕňali latinskoamerický, euroázijský, čínsky a indický región.
Chazin tvrdil, že tento proces už prebieha a že „teraz má zmysel vytvoriť platobný systém, ktorý by kombinoval menové systémy eurázijskej, čínskej, indickej a latinskoamerickej zóny“.
„Je potrebné vytvoriť platobný systém nezávislý od dolára,“ zdôraznil.