Kúsok od Slovenska: Vybrali sme pre vás nádherné a menej známe miesta v Chorvátsku

chorvatsko krasne miesta

Chorvátsko, s jeho pobrežím na Jadranu a malebnými ostrovmi, je pre Slovákov obľúbenou dovolenkovou destináciou. Okrem známych miest ako Dubrovník, Split, či Plitvické jazerá, krajina ponúka aj množstvo menej známych, ale nádherných lokalít, ktoré stoja za návštevu. Tu je päť nezvyčajných, ale krásnych miest v Chorvátsku, ktoré by každý Slovák mal vidieť.

1. Motovun – mesto nad mrakmi

Motovun je malebné mestečko, ktoré sa týči na vrchole kopca v Istrie. Je obklopené stredovekými hradbami a ponúka nádherný výhľad na okolité vinice a olivové háje. Toto historické mesto je známe svojím filmovým festivalom a výnimočnou istrijskou kuchyňou, ktorá láka gurmánov z celého sveta. Navštíviť Motovun na jeseň, keď sa konajú trhové dni s čerstvými tartufmi, je nezabudnuteľným zážitkom.

2. Zavratnica – skrytý fjord

Menej známa, ale o to krajšia Zavratnica, sa nachádza v blízkosti mestečka Jablanac. Tento skrytý fjord je jedným z najkrajších prírodných fenoménov v Chorvátsku. Jeho tyrkysovo modrá voda a strmé skalné steny vytvárajú scenériu, ktorá pripomína nórsko. Zavratnica je tiež domovom zatopeného vojnového lode, ktoré môžu skúsení potápači preskúmať.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Slováci už toto v Chorvátsku zadarmo robiť nemôžu. Pekne vás to vycucia

3. Hum – najmenšie mesto na svete

Hum, často označované ako najmenšie mesto na svete, je skvostom, ktorý sa nachádza v srdci Istrie. S počtom obyvateľov len okolo dvadsiatich, tento malý klenot ponúka úžasný vhľad do života v stredoveku. Návštevníci môžu obdivovať starobylé kamenné domy a úzke uličky, ktoré vedú k malému, ale očarujúcemu námestiu.

4. Stiniva pláž – skrytý raj na ostrove Vis

Stiniva pláž, skrytá medzi vysokými skalami na ostrove Vis, je prístupná len loďou alebo pešou túrou cez strmý terén. Táto izolovaná pláž s čistou, modrou vodou je ideálnym miestom pre tých, ktorí hľadajú pokoj a únik od davov. Je to ideálne miesto na plávanie, šnorchlovanie a relaxáciu v prírode.

5. Prokljanské jazero – sladkovodné kúpanie pri mori

Prokljanské jazero, nachádzajúce sa blízko Šibenika, je unikátnym miestom, kde sa sladká voda z rieky Krka mieša s morskou vodou. Toto miesto ponúka návštevníkom možnosť kúpať sa v jazere s jedinečným ekosystémom, obklopenom zelenou prírodou a pohľadom na skalnaté pobrežie. Je to ideálne miesto na piknik, kajakárstvo

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Geniálny trik na mäkké a nadýchané uteráky ako z reklamy

BONUS: Ostrov Bol s jednou z najkrajších pláži v Európe

Ostrov Bol, známy svojou ikonickou Zlatnou ratou, je jedným z najpôsobivejších miest v Chorvátsku. Nachádza sa na južnej strane ostrova Brač a je obľúbeným cieľom pre milovníkov pláží, vodných športov a prírodných krás. Zlatni rat, dynamický pás piesku, ktorý mení svoj tvar podľa prúdenia vody a vetra, je bezpochyby jednou z najfotografickejších pláží v celej Európe.

Bol nie je len o plážach; je to živý miestok plný histórie a kultúry. Návštevníci môžu preskúmať starobylé kostoly, malé kamenné domy a útulné kaviarne roztrúsené po starom meste. Miestna gastronómia ponúka čerstvé morské plody a tradičné chorvátske špeciality, ktoré spájajú vplyvy stredomorskej kuchyne.

Pre aktívnych cestovateľov Bol ponúka širokú škálu aktivít, od windsurfingu a kiteboardingu vďaka ideálnym veterným podmienkam až po horskú cyklistiku a turistiku po okolitých kopcoch, kde sa naskytajú dechberúce výhľady na Jadran. Tento ostrov je pravým rajom pre tých, ktorí hľadajú kombináciu relaxu na pláži, športových aktivít a kultúrneho objavovania v nádhernom prostredí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *