Nad Sicíliou sa objavili zvláštne prstence. Čo sa to deje?

sopka etna prstence 1

Európska kráľovná medzi sopkami, Etna, známa ako najvyššia aktívna sopka na starom kontinente, v týchto dňoch poskytuje očarujúce predstavenie.

Od minulej stredy sa z jej vrcholu do atmosféry vynárajú neobvyklé dymové útvary, pripomínajúce prstence z cigarietového dymu, čím priťahujú pozornosť ľudí z rôznych kútov planéty.

Zdroje ako novinky.cz, odvolávajúce sa na prestížnu tlačovú agentúru AP, informovali o tomto vzácnom fenoméne, ktorý odborníci označujú ako sopečné vírové prstence.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Tento zriedkavý úkaz je dôsledkom aktivity v novom kráteri, ktorý sa na sopke otvoril len nedávno, v utorok. Odborníci to považujú za výnimočný rekord.

Vulkanológ Boris Behncke, pôsobiaci v Národnom ústave geofyziky a vulkanológie v Katánii, prostredníctvom sociálnej siete zdieľal, že Etna nastavila latku vysoko nad predchádzajúce záznamy v produkcii týchto fascinujúcich prstencov. „Na záver dňa 2. apríla 2024 sa na severovýchodnej strane juhovýchodného krátera objavilo malé otvor, z ktorého sa valia chuchvalce horúceho plynu,“ uviedol Behncke.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Tieto chuchvalce plynu následne formujú impozantné množstvo prstencov, čo je fenomén, ktorý pokračuje bez prestávky. Podľa slov Behnckeho, Etna už vyprodukovala stovky, možno aj tisíce týchto nádherných prstencov, čím prekonáva všetky predchádzajúce rekordy a poskytuje nevídanú podívanú pre ľudí z celého sveta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *