Na Islande už vybuchla sopka. Sledujte niekoľkokilometrové trhliny plné magmy

island erupcia fotky

V pondelok večer (18. decembra) sa po týždňoch neistoty a zemetrasení naplnili obavy, keď na juhozápade Islandu došlo k erupcii. Obyvatelia v okolí boli urgentne vyzvaní k evakuácii.

Severný Grindavík sa ocitol v susedstve štyri kilometre dlhej trhliny, ktorá podľa odborníkov neustále rastie. Islandská televízia RÚV informovala, že láva prúdi rýchlosťou 100 až 200 kubických metrov za sekundu, čo je výrazne rýchlejšie než pri minulých erupciách.

Premiérka Katrín Jakobsdóttir zdôraznila význam ochranných valov vo výstavbe v ohrozených oblastiach. Zamestnanci pracujúci na výstavbe valov sú podľa úradu civilnej ochrany v bezpečí.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga poradila 6 rád, ako získať peniaze a šťastie. Je to jednoduché

Vulkanológ Ármann Höskuldsson priniesol nádej v správe, že trhlina sa posúva severne, čím sa znižuje riziko, že láva dosiahne Grindavík, ktorý je vzdialený asi 2,5 kilometra od južného konca trhliny.

Starosta Fannar Jónasson potvrdil, že mesto bolo v čase erupcie vyprázdnené, pričom obyvatelia mohli zostať do 21.00, ale nie cez noc. Časovanie erupcie ho prekvapilo, nakoľko sa zdalo, že situácia sa stabilizuje.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zistilo sa, že tieto vegánske produkty obsahujú rovnakú zložku, ako lepidlo na tapety

Krizový štáb zasadal na mieste udalosti, ako informuje RUV.is. Zatiaľ nie sú známe vplyvy erupcie na dodávky vody a elektriny, ale úrady sú na túto situáciu pripravené.

Po erupcii bolo odvolané plánované stredajšie štrajkové hnutie letových dispečerov. Letisko Keflavík zostáva otvorené. V nedeľu, len deň pred erupciou, boli po dlhšej odstávke znovuotvorené geotermálne kúpele Modrá lagúna. Ustanovili sa prísne bezpečnostné opatrenia vrátane evakuačného plánu pre prípad mimoriadnych situácií. V čase erupcie sa v kúpeľoch nenachádzali žiadni hostia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *