V lete si neužívame len krásne počasie, oddych a dovolenku. Je tu aj druhá strana mince, a to štípajúci hmyz. A nehovoríme tu len o komároch. Povieme vám, ako rozpoznať uštipnutie komárom a liečiť ho domácimi prostriedkami.
Počas prechádzok v prírode vás môžu poštípať komáre, muchničky alebo kliešte. Bohužiaľ, teplé dni sú pre ich aktivitu priaznivé. Tu nájdete návod na domáci liek proti uštipnutiu.
Ako spoznáte uhryznutie čiernou muškou?
Uštipnutie je pomerne charakteristické v porovnaní napríklad s uštipnutím komárom. Spôsobuje pocit intenzívnej bolesti, zatiaľ čo v prípade toho druhého je prítomné len úporné svrbenie a červená stopa. Je to preto, že keď komár uhryzne, pokožku následne rozreže svojimi hákovitými čeľusťami. Kliešte môžu zostať v tele a dokonca roztrhnúť okolité tkanivá.
Potom začne sáť našu krv. Po uhryznutí zanechá malú červenú krvavú stopu a časom sa objaví aj opuch a horúčka. Pre človeka je jed kliešťa čierneho nebezpečný, pretože môže spôsobiť alergické reakcie. Tie môžu viesť k opuchu pľúc, anafylaktickému šoku a v najhoršom prípade k smrti.
Domáce liečebné prostriedky
Našťastie na to môžete pôsobiť prírodnými prípravkami, ktoré si môžete vyrobiť sami doma. Potrebujete na to hlavne obklad z nakrájanej cibule alebo citróna, prípadne môžete použiť jedlú sódu alebo ocot. Ak máte alarmujúce systémové príznaky, rýchlo navštívte lekára! A nepodceňujte ich, aby ste si nezhoršili vlastný stav. Na zmiernenie reakcie sa odporúča použiť aj antihistaminiká alebo iné antihistaminiká.
Pred užitím takýchto prostriedkov je však vhodné poradiť sa s lekárom, aby ste si ešte viac neublížili. Ďalším prírodným prostriedkom proti uštipnutiu čiernymi muškami je použitie vanilkového oleja. Ten zmierni príznaky. Našťastie čierne mušky u nás neprenášajú infekčné choroby, takže sa po ich uštipnutí ničím nenakazíme. Stopy pretrvávajú až 7 dní a v žiadnom prípade sa nesmú škrabať; po aplikácii vhodných prostriedkov sa spontánne zahoja.