Lavrov: Ukrajina je len prostriedkom USA, ako zničiť Rusko. Američania sú ako Hitler

lavrov

Sergej Lavrov, šéf ruského ministerstva zahraničia, na výročnej tlačovej konferencii obvinil Spojené štáty a európske krajiny, že vedú hybridnú vojnu proti Rusku prostredníctvom Ukrajiny. Lavrov tvrdí, že cieľom týchto krajín je „konečné riešenie ruskej otázky“ a prirovnal americké vedenie k nacistickému vodcovi Adolfovi Hitlerovi a francúzskemu cisárovi Napoleonovi, ktorí sa tiež pokúsili o podrobenie Ruska.

V súvislosti s tým Lavrov uviedol, že Ukrajina sa stala „prostriedkom“ pre Spojené štáty a Európu, aby viedli vojnu proti Rusku. „Spojené štáty a Európa sa snažia využiť Ukrajinu ako zástupný konflikt v hybridnej vojne proti Rusku s jediným cieľom – konečné riešenie ruskej otázky,“ povedal Lavrov.

Lavrov tiež uviedol, že Moskva zatiaľ od Ukrajiny nedostala žiadne seriózne návrhy na mierové riešenie konfliktu a opätovne vyjadril obavy o bezpečnosť Ruska. „Rusko sa musí brániť pred týmito hrozbami, pretože sú realistické a veľmi reálne,“ povedal Lavrov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

NATO vyzvalo Rusko, aby odstránilo svoju „vojenskú infraštruktúru“ z Ukrajiny a iných krajín v blízkosti ruských hraníc. „NATO musí posilniť svoju pozíciu na východnom krídle, aby sa vyrovnalo s hrozbami, ktoré predstavuje Rusko,“ uviedol Lavrov.

Lavrovove vyhlásenia prichádzajú v čase, keď sa konflikt na Ukrajine stále nachádza v mŕtvom bode. Ruské vojská vtrhli na Ukrajinu vo februári 2022 a odvtedy sa konflikt stal najväčším pozemným konfliktom v Európe od konca druhej svetovej vojny.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Kyjev trvá na tom, že rozhovory podmienia obnovením svojej územnej celistvosti v medzinárodne uznávaných hraniciach, teda vrátane Krymského polostrova, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, a tej časti Donbasu, ktorú Rusi posledných osem rokov ovládali prostredníctvom proruských separatistov. Moskva tieto podmienky odmieta.

Európske krajiny a Spojené štáty zostávajú verné svojim záväzkom poskytovať Ukrajine finančnú, humanitárnu aj vojenskú pomoc, aj keď sa konflikt stále nachádza v mŕtvom bode.

Lavrovove vyhlásenia sú len ďalším dôkazom napätia medzi Ruskom a Západom v posledných rokoch. Rusko sa cíti ohrozené rozširovaním NATO na východ a Spojené štáty a Európa sa obávajú ruských aktivít v Európe a na Blízkom východe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *