Leyenová oznámila nové tvrdé sankcie proti Rusku. Toto všetko sa chystá

leyenova

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v sobotu v príhovore k poslancom ukrajinského parlamentu, Najvyššej rady, uviedla, že EÚ sa chystá na budúci týždeň oznámiť 12. balík sankcií voči Rusku v súvislosti s Ukrajinou.

Podľa von der Leyenovej bude nový balík obmedzení zahŕňať ďalšie zákazy dovozu a vývozu a opatrenia na sprísnenie cenového stropu na ruskú ropu. Blok tiež plánuje zaviesť nové „tvrdé opatrenia“ voči spoločnostiam z tretích krajín, ktoré obchádzajú existujúce sankcie, uviedla bez poskytnutia ďalších podrobností.

Okrem toho bude balík zahŕňať osobné sankcie voči 100 ruským osobám.

„Príliš dlho si mnohí v Európe mysleli, že môžeme obchodovať s Ruskom a integrovať ho do európskeho bezpečnostného poriadku. To sa však nepodarilo. A nebude to fungovať dovtedy, kým bude konanie Ruska poháňané klamnými snami o impériu,“ vyhlásila von der Leyenová a prisľúbila, že Brusel „bude naďalej vyvíjať maximálny tlak na Rusko, kým sa neukončí agresia a kým sa na Ukrajine neobnoví spravodlivý a trvalý mier“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Toto sú tento rok najdrahšie mestá na svete. Boli ste tam?

V skorších správach médií sa ako potenciálne doplnenie nového balíka sankcií uvádzali aj opatrenia proti ruskému jadrovému a diamantovému priemyslu a jeho vývozu skvapalneného zemného plynu (LNG), ako aj opatrenia umožňujúce použitie zmrazených ruských aktív na pomoc Ukrajine. Von der Leyenová však vo svojom prejave žiadne z týchto opatrení nespomenula.

Moskva tvrdila, že sankcie sú nezákonné, a varovala, že predstavujú väčšiu hrozbu pre krajiny, ktoré ich zavádzajú, ako pre Rusko.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Objednávate si v McDonald's stále to isté jedlo? Psychológ vám povie, aký ste človek

Podľa mediálnych správ je pre členské štáty EÚ čoraz ťažšie dohodnúť sa aj na nových obmedzeniach, keďže mnohé z nich sú proti niektorým cieleným opatreniam voči Rusku a tvrdia, že súčasné sankcie nefungujú.

Maďarsko minulý mesiac vyhlásilo, že bude vetovať akékoľvek opatrenia proti ruskému jadrovému sektoru.

„Politika sankcií jednoducho nefunguje. Sankcie môžu poškodiť Rusko… ale určite spôsobujú väčšie škody európskej ekonomike, európskym krajinám. A ak sankcie spôsobujú väčšiu škodu tým, ktorí ich uvaľujú, ako tým, proti ktorým sú namierené, aký zmysel má potom v nich pokračovať?“ povedal maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjarto v rozhovore pre agentúru RIA Novosti začiatkom októbra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *