Majitelia áut si začali sami leštiť zažltnuté svetla. Takto ľahko ich majú ako nové

svetla auto

Svetlomety automobilov sú jednou z najdôležitejších súčastí vozidla. Musia byť čisté a lesklé, pretože len také umožňujú zachovať plnú viditeľnosť na ceste. Vysvetlíme vám, ako si doma vyleštiť svetlomety.

Po niekoľkých rokoch používania auta sa svetlomety zahmlievajú, čo výrazne znižuje viditeľnosť a môže viesť k nehodám. Estetická otázka je tu druhoradá. Je potrebné vymeniť svetlomety? Našťastie nie. Pomocou domácich metód im môžete vrátiť pôvodný vzhľad.

Ako vyleštiť svetlomety?

Svetlomety sú vyrobené z polykarbonátu, veľmi odolného a tvrdého materiálu. Napriek tomu sa časom znehodnotia, pretože polykarbonát veľmi dobre neodoláva slnečnému žiareniu. Okrem toho sa na svetlometoch usadzuje dážď, prach, špina a úlomky dlažby, čo spôsobuje ich poškodenie. Poškodený, prasknutý svetlomet je potrebné vymeniť.

Trochu iná situácia je v prípade zašlého alebo zažltnutého svetlometu. Je možné obnoviť jeho pôvodný vzhľad, alebo sa o to aspoň pokúsiť. Ako to môžete urobiť? Môžete si zaobstarať hotové súpravy na leštenie svetlometov alebo použiť domáce metódy na odstránenie zákalu z povrchu, na ktoré sa dnes zameriame.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ďalší slovenský klenot končí. Kvalitná mliekareň Selce ukončila výrobu

Leštenie svetlometov domácimi metódami

Začnite dôkladným umytím svetlometov. Použite prostriedok na umývanie auta alebo bežný prostriedok na umývanie riadu. Povrch by mal byť čo najčistejší. Potom ochráňte lak tesne pod svetlometmi tak, že ho prelepíte maliarskou páskou. Pripravte si malú misku, nalejte do nej polovicu tuby bieliacej zubnej pasty a zmiešajte ju s dvoma balíčkami jedlej sódy. Jedlá sóda aj pasta majú bieliace a abrazívne vlastnosti, vďaka čomu sú ideálne na leštenie svetlometov. Pastu votrite do povrchu mäkkou handričkou z mikrovlákna a nechajte ju pôsobiť 20 minút. Po uplynutí tejto doby ju zotrite vlhkou handričkou. Svetlomety by mali byť ako nové.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Urobte test rukou, či vám tesnia okná. Môže vám to ušetriť stovky eur

Ak táto metóda nefunguje, pripravte si silnejší prípravok, ktorý si určite poradí so zažltnutím alebo zahmlievaním. Potrebujete dve balenia jedlej sódy a destilovaného octu. Oba prípravky zmiešajte, pričom dodržte pomer 1:1. Vzniknutú pastu votrite do svetlometov a nechajte ju na povrchu pôsobiť 15 minút. Po štvrťhodine prípravok zotrite vlhkou handričkou. Jedlá sóda zbaví povrch matného povrchu a ocot dodá polykarbonátu lesk. Výmena svetlometov už nebude potrebná. Na záver sa oplatí svetlomety chrániť špeciálnym prípravkom určeným na tento účel. Bez neho sa svetlomety opäť rýchlo zmatnia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *