Mali by ste kura pred pečením umývať? Odborníci vás asi šokujú

kura maso

Otrava jedlom nepatrí medzi najpríjemnejšie zážitky. Myslí si to mnoho ľudí, ktorí, aby sa jej vyhli, umývajú surové mäso pod tečúcou vodou. Je to tak? Vysvetľujeme.

Už od detstva nám hovorili, že ovocie a zeleninu máme pred konzumáciou dôkladne umyť. Pomáha to zbaviť ich rôznych baktérií a nečistôt, ktoré by mohli naše telo vystaviť otrave jedlom.

Niektorí ľudia na to dokonca používajú horúcu vodu alebo dokonca prostriedok na umývanie riadu. To je trochu prehnané, pretože v skutočnosti stačí tečúci prúd vlažnej vody (ako o tom hovoril odborník v rozhovore s Hapsom).

Môžete umývať surové mäso?

Ľudia, ktorí reflexívne dávajú surové mäso pod vodu, majú podobnú myšlienku. Pomerne málo z nás to skutočne robí. Týmto spôsobom sa chceme zbaviť škodlivých baktérií, aby boli naše potraviny zdravé a nepredstavovali pre nás nebezpečenstvo.

Nezabudnite pozrieť toto:  Skúste do kávy pridať tieto prísady a urobíte z nej zdravý nápoj

Surové kuracie mäso ide pod vodu najčastejšie preto, lebo je najmenej trvanlivé a rýchlejšie sa kazí, takže mu menej dôverujeme. Ak má zmysel umývať ovocie pod tečúcou vodou, platí to isté aj pre mäso?

Ukazuje sa, že je to to najhoršie, čo môžeme urobiť. Ak sa na mäse skutočne nachádzajú škodlivé baktérie, tým, že ho polejeme tečúcou vodou, ich len rozširujeme. Voda stekajúca po kúsku kuracieho alebo bravčového mäsa strieka na všetko v okolí, t. j. na drez, riad a náčinie, dosky, ktoré sa chystáme použiť. Jedným slovom, je doslova všade.

Spolu s baktériami, ktoré sa do nej dostali. Aj keď väčšie škvrny nevidíme, je ťažké kontrolovať drobné kvapôčky. Potom stačí použiť (údajne čistý) nôž, ktorý sa povaľoval okolo, a otrava je hotová. Okrem toho takéto povrchové umývanie mäsa nemá veľký zmysel. Možno sa vám podarí zmyť časť baktérií z povrchu, ale baktérií vo vnútri sa nezbavíte.

Nezabudnite pozrieť toto:  Horoskop na pondelok 14.októbra 2024

Užitočná je samostatná doska na varenie

Aby sme svoj organizmus nevystavili otrave jedlom, je vhodné vyberať kvalitné mäso zo spoľahlivého zdroja. Pri príprave potravín zabudnite na ich oplachovanie vodou. Skontrolujte, či mäso nevzbudzuje žiadne pochybnosti – malo by mať jednotnú farbu (bez zmeny farby) a neutrálnu vôňu.

Mäso nakrájajte na doske (oplatí sa mať samostatnú dosku určenú len na surové potraviny), okoreňte ho a vystavte teplote. Škodlivé mikroorganizmy sa pri teplote 70 °C zničia už po niekoľkých minútach. Počas varenia sa potraviny zvyčajne zahrievajú na vyššie teploty (nad 100 stupňov Celzia). Preto si dvakrát rozmyslite, či mäso vložíte pod vodu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *