Vraj nemusíte spať osem hodín denne, ale stačí len toľkoto

spanok

Lekári nás už roky presviedčajú, že by sme mali spať aspoň osem hodín denne. Podľa Daniela Liebermana, vedca, ktorý vyučuje na Harvarde, je to mýtus, čo potvrdili aj výsledky štúdie, ktorú uskutočnil.

Spánok je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Práve počas spánku prebiehajú v našom tele mnohé regeneračné procesy, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie celého organizmu. Správne množstvo spánku sa premieta do nášho zdravia, výkonnosti, imunity a pohody.

Už roky nám hovoria, že by sme mali spať aspoň osem hodín denne. Daniel Lieberman, profesor paleontológie, ktorý vyučuje na prestížnej Harvardovej univerzite, je presvedčený, že ide o mýtus, ktorý sa už roky snaží vyvrátiť. Jeho výskum ukazuje, že vedec má pravdu.

Nezabudnite pozrieť toto:  Prečo je dobré ukladať bobkový list do skriniek v kuchynskej linke

Nemusíte spať osem hodín denne. Tento mýtus vedec vyvrátil

Vedec strávil roky zhromažďovaním informácií o dĺžke a kvalite spánku. V štúdii skúmal ľudí žijúcich vo vysoko rozvinutých krajinách, ako aj v tých, kde vládne chudoba a mať televízor je luxus.

Po porovnaní všetkých údajov sa zistilo, že ľudia, ktorí nepoužívajú zariadenia vyžarujúce biele svetlo (t. j. televízor, počítač, smartfón), spia len šesť hodín a po vstávaní sú úplne oddýchnutí. Je to vďaka nízkemu množstvu podnetov a stimulátorov nervového systému.

Každodenný kontakt s bielym svetlom stimuluje nervový systém, čo výrazne sťažuje nielen samotné zaspávanie, ale aj regeneráciu organizmu počas spánku. K tomu sa pridáva stres, tlak a prepracovanosť, čo znamená, že ľudia vo vysoko rozvinutých krajinách nemajú dostatok spánku ani po ôsmich hodinách spánku.

Nezabudnite pozrieť toto:  Dnes bude slnečný pondelok a čakajú nás príjemné teploty

Ako zlepšiť kvalitu spánku?

Podľa paleontológa stačí obmedziť používanie zariadení vyžarujúcich biele svetlo. Neznamená to zbaviť sa elektroniky, ale skrátiť čas strávený pred obrazovkou, najmä večer. Odborníci na spánok odporúčajú nepoužívať telefón, ani nesledovať televíziu dve hodiny pred spaním.

Vďaka tejto malej zmene bude mať náš nervový systém šancu upokojiť sa a únava sa nebude prehlbovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *