Málokto pozná túto rastlinu, ale oplatí sa ju zasiať. Je to liek zvonka aj zvnútra

stavel
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Uzatvára žily a stimuluje tvorbu červených krviniek, a to nie sú jeho jediné výhody. Rastlina má mnoho zdraviu prospešných vlastností a je aj mimoriadne chutná. Je tiež nenáročná na pestovanie.

Nepotrebuje špeciálne stanovisko, nepotrebuje pravidelnú starostlivosť. Rastie doslova sama, jediné, čo potrebuje, je voda. Zelenina sa dá použiť na prípravu mnohých chutných jedál.

Čo zasiať v marci?

Na jar zvyčajne začíname s prípravou sadeníc a pôdy na pestovanie. Niektoré druhy zeleniny však môžeme vysievať už v marci priamo do zeme. Patria k nim skoré odrody reďkoviek, mrkva, zeleninový špenát, kôpor, bôb, hrach a petržlen.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Nalejte vec z kuchyni do práčky. Zmizne zápach a pleseň

Nezabudnite v marci zasiať aj plodiny, ktoré neskôr pridáte do šalátov, hlavných jedál a polievok. Ocenia ju najmä tí, ktorí trpia únavou a cievnymi a obehovými chorobami. Čo zasiať v marci?

Túto rastlinu by mal mať vo svojej záhrade každý

Šťaveľ zasejte v marci, najneskôr začiatkom apríla. Vtedy máme úrodu už po dvoch mesiacoch. Rastlina zasiata v auguste vyklíči až na budúci rok. Šťaveľ dobre rastie v každej pôde a na každom mieste. Môžeme ho vysievať spolu s inou zeleninou alebo na záhony.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Horoskop na týždeň od 21. do 27. apríla 2025: Láska, práca aj nové výzvy – čo vás čaká podľa znamenia zverokruhu

Jedinou požiadavkou je prísun vody. Ak chcete mať bohatú úrodu, pôda musí byť neustále vlhká. Šťaveľ je odolný voči mrazu, takže po nočnom poklese teploty ho netreba znovu vysievať.

Šťaveľ – účinky a kontraindikácie

Šťaveľ je skvelý spôsob, ako doplniť nedostatky v organizme. Je bohatým zdrojom rutínu a železa. Tieto zlúčeniny podporujú celý cievny a obehový systém. Odporúča sa preto najmä ľuďom s nízkou hladinou hemoglobínu, anémiou a so sklonom k praskaniu ciev a kŕčovým žilám.

Šťaveľ obyčajný má tiež protizápalový účinok, posilňuje imunitu a podporuje organizmus proti prechladnutiu alebo chrípke. Vďaka vysokému obsahu flavonoidov pôsobí antioxidačne, a teda protirakovinovo.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Skúsený záhradkár prezradil domáce hnojivo, po ktorom maliny bohato rastú

Šťaveľ obyčajný alebo kobia je skvelým liekom na všetky žalúdočno-črevné problémy. Sušené semená stačí zaliať vriacou vodou. Nálev na chvíľu zmierňuje bolesti brucha, pečeňové koliky a potláča hnačky. Semená šťaveľa zbierajte na lúkach mimo ciest, aby neboli znečistené výfukovými plynmi.

Nie každý však môže šťaveľ jesť. Ľudia s dnou a zvýšenou hladinou oxalátov by sa mali šťaveľu vyhýbať, pretože len zhoršuje príznaky.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *