Málokto vie o šikovnej funkcii, ktorú má každý vysávač

vysavac

Kedysi bol vysávač s výsuvnou trubicou takmer v každej domácnosti. Ak ste ho ešte nevymenili za vertikálny bezdrôtový model alebo upratovací robot, pozrite sa naň bližšie. Na trubici je malý otvor, ktorý má nejakú skrytú funkciu, ktorá uľahčuje upratovanie.

Moderné bezdrôtové vysávače majú rôzne užitočné funkcie, ale touto funkciou sú vybavené len tradičné prístroje starého typu s výsuvnými rúrami. Ak máte doma takýto vysávač, môžete si upratovanie veľmi uľahčiť. Stačí, ak sa dozviete o skrytej funkcii otvoru, ktorý sa nachádza v hornej časti trubice. Možno ste si ho už všimli a zaujímalo vás, na čo slúži. Tu je vysvetlenie tejto hádanky.

Prečo má vysávač v potrubí otvor?

Ako ste si možno všimli, štrbina, ktorá sa nachádza v hornej časti rúrky vysávača, môže byť úplne zakrytá, mierne pootvorená alebo úplne otvorená. Zvyčajne existuje niekoľko úrovní nastavenia, prípadne je posúvač navrhnutý tak, že ho možno nastaviť do akejkoľvek polohy. Tento jednoduchý mechanizmus umožňuje rýchle a jednoduché nastavenie sacieho výkonu vysávača.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Toľko dní v týždni by ste mali cvičiť, aby ste dosiahli dobrú postavu do leta

Ako môžete túto funkciu využiť? Jednoducho! Vďaka vysokému saciemu výkonu možno vysávačom pretiahnuť jemné, tenké a ľahké materiály. Ak náhodou nadvihnete vreckovku alebo plastovú tašku, ktorá spadla na podlahu, môžete okamžite otvoriť medzeru a zabrániť tomu, aby spotrebič predmet vtiahol (čo by mohlo mať za následok upchatie potrubia alebo dokonca spálenie motora). Tento jednoduchý mechanizmus je navrhnutý tak, aby chránil motor pred prehriatím a úplným vyhorením.

Ako to funguje?

Mnohí ľudia si neuvedomujú, prečo má vysávač v trubici otvor, a aj medzi tými, ktorí poznajú jeho účel, sa nájdu takí, ktorí ho vždy zatvoria zo strachu, že cez neho unikne prach. Ak by to tak bolo, vysávanie by sa stalo skutočne sizyfovskou prácou. Inžinieri dobre vedeli, ako takejto situácii zabrániť. Vďaka tomu sa nemusíte obávať, že by použitie štrbiny na zníženie sacieho výkonu znamenalo opätovné znečistenie vašej domácnosti.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pred naliatím kávy by ste si vždy mali ohriať šálku. Toto je dôvod

Princíp štrbiny, ktorú má vysávač v hornej časti potrubia, je založený na fyzikálnych zákonoch. Počas vysávania sa vo vnútri rúry vytvára podtlak, t. j. oblasť vyznačujúca sa oveľa nižším tlakom v porovnaní s okolím. To znamená, že vonku, a teda aj v otvore, je tlak oveľa vyšší ako vo vnútri potrubia. Čo sa stane, keď sa rozhodnete znížiť sací výkon otvorením medzery? Vysokotlakový vzduch bude nasávaný dovnútra vysávača, zatiaľ čo nízkotlakový vzduch z potrubia (spolu s prachovými časticami a inými nečistotami) zostane stále vo vnútri.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *