Máte spálenú, špinavú žehličku? Takto bude znovu ako nová

zehlicka

Ako vyčistiť spálenú alebo špinavú žehličku? Ako sa zbaviť vodného kameňa vo vnútri? Naučte sa sedem osvedčených domácich metód na čistenie žehličky bez chémie – s octom, sódou bikarbónou a ďalšími prírodnými prostriedkami.

Ako vyčistiť spálenú žehličku? Ocot a soľ

Čistenie žehličky octom je najjednoduchšia domáca metóda. Žehličku čistíme handričkou namočenou vo vode a octe. Žehlička by mala byť mierne teplá, ale nie horúca! A samozrejme nemôže byť napojený na elektrinu.


Ďalším riešením je vyčistiť žehličku roztokom octu a soli (v pomere 1:1). Túto zmes nalejte do nádoby a zohrejte. Keď začne vrieť, namočte do nej handričku a vyčistite žehličku. Po odstránení sedimentu opláchnite žehličku destilovanou vodou.

zehl

Ako odstrániť vodný kameň zo žehličky doma?

V žehličke sa usadzuje vodný kameň. Tu bude fungovať ocot. Pripravíme si zmes z polovice octu a polovice vody, nalejeme do parnej komory a hmotu necháme odpariť. Po vyčistení žehličky musíte operáciu zopakovať, ale s použitím čistej vody. Dôležité je, že so žehlením nezačínajte, kým sa všetok ocot z vnútra prístroja neodparí.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Ak pijete kávu, chránite sa pred vážnym ochorením


Zhnedne vám žehlička? Čistenie dier


Ťažko prístupné parné otvory v žehliacej ploche žehličky je možné vyčistiť pomocou vatových tyčiniek s vatovými tyčinkami na konci – t.j. ponoríme ich do roztoku octu a soli. Nezabudnite, že nečistoty neodstraňujte ostrými predmetmi, pretože to poškriabe teflónový povlak žehličky!

Spálená žehlička – čistenie


V prípade pripálenej žehličky môžeme použiť na čistenie aj sódu bikarbónu. Najprv pinzetou odstránime kúsky pripálenej látky. Potom môžeme použiť vlastnoručne vyrobenú pastu z dvoch lyžičiek sódy bikarbóny a jednej lyžičky destilovanej vody.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Len to hoďte do práčky a vyjde z nej špina za celé roky

Naneste pastu na celý spálený povrch žehličky a nechajte pätnásť minút pôsobiť. Potom pastu odstráňte vlhkou handričkou, jemne ju vydrhnite a odstráňte popáleninu. Potom žehličku očistite vlhkou špongiou.


Ocot a sóda bikarbóna. Čo pomáha?


Ak sóda bikarbóna neodstráni pripálené železo, oplatí sa vyskúšať roztok octu a sódy bikarbóny v pomere 1:1. Ingrediencie mierne zohrejte v hrnci, potom ich naneste na spálený povrch žehličky a jemne trieť.

Samozrejme, ak je žehlička silne spálená, už ju nezachránime. Takto poškriabaný povrch a hrubý náter znemožnia použitie. S takouto žehličkou nemá zmysel ani skúšať žehliť oblečenie, pretože to len poškodí látky. Žehlička patrí medzi vybavenie, na ktoré pri starostlivosti o ňu zabúdame. Dôležité je nezabúdať na pravidelné čistenie žehličky – potom vám bude slúžiť oveľa dlhšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *