Obrovský hmyz ako mobil prišiel do Európy. Je takto ďaleko od Slovenska

hmyz europa 1

Cyprus čelí novej ekologickej hrozbe – invázii masívneho vodného hmyzu známeho ako belostóma veľká (Lethocerus patruelis), informuje ČT24. Tento druh, patriaci do rodiny dravých bzdochov, dosahuje dĺžku až dvanásť centimetrov a je vybavený ostrými pazúrmi na predných končatinách, ako aj mohutným sosákom, čo mu umožňuje živiť sa rybami, obojživelníkmi, menšími vtákmi a dokonca korytnačkami.

Predtým bol tento dravec známy len z najjužnejších častí Európy, ale zdá sa, že klimatické zmeny prispievajú k jeho šíreniu do nových oblastí. Cyprus, nachádzajúci sa len 64 kilometrov od Turecka, sa teraz stal novým domovom pre tieto obrovské bzdochy. Prvé pozorovania na ostrove pochádzajú z leta 2020, čím sa potvrdzuje, že tento hmyz začína kolonizovať aj nové teritóriá.

Uhryznutie belostómy je mimoriadne bolestivé a podľa svedkov pripomína elektrický šok. Tohto obávaného lovca prvýkrát zaznamenali ľudia kúpajúci sa v prírodných kúpaliskách na Cypre, ktorí následne začali na sociálnych sieťach zdieľať rozmazané fotografie a videá tohto nezvyčajného tvora.

Vedci sa snažia pochopiť, čo presne spôsobilo jeho presun na ostrov a aký dopad bude mať jeho prítomnosť na miestne ekosystémy. S obavami sledujú možnosť, že by mohol zasiahnuť južnú Európu, kde by jeho rozšírenie mohlo vážne narušiť ekologickú rovnováhu.

Tento prípad poukazuje na dôležitosť monitorovania inváznych druhov a potrebu zvýšenej ostražitosti v súvislosti s ekologickými zmenami spôsobenými klimatickou zmenou. Vedci a ochrancovia prírody teraz stoja pred výzvou, ako efektívne reagovať na túto novú hrozbu pre biologickú diverzitu na Cypre a v širšej oblasti južnej Európy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *