Zápcha postihuje mnoho ľudí a jedným z najčastejších riešení je uchýliť sa k liekom. To však nepomôže zbaviť sa problému a funguje len dočasne. Preto sa oplatí zamerať sa na stravu a zaviesť viac produktov, ktoré by mohli zlepšiť funkciu čriev. Skvelým spôsobom, ako takéto špecifiká prepašovať do svojho jedálnička, je pravidelná konzumácia domáceho smoothie.
Vďaka svojim miernym laxatívnym vlastnostiam poskytujú domáce prípravky úľavu od zápchy. Ich každodenné používanie (s mierou) zlepšuje rytmus vyprázdňovania čriev a zároveň sa stará o zdravie čriev. Je však dôležité pamätať na to, že pri používaní odvarov na báze vlákniny treba denne vypiť aspoň dva litre nesýtenej vody. Je to veľmi dôležité, pretože vláknina v črevách napučiava a absorbuje vodu. Ak vláknina nie je dodávaná v dostatočnom množstve, stolica bude tvrdá a pevná, čo môže spôsobiť zápchu, čo je opačný účinok, než sa predpokladá.
Domáce lieky na zápchu. Zmiešajte kefír a sušené slivky
Pitie pohára kefíru s prídavkom sušených sliviek každé ráno môže pomôcť v boji proti zápche a upraví pohyb čriev. Kefír je bohatý na probiotiká, ako sú baktérie mliečneho kvasenia a kvasinky, a je prospešný pre zdravie čriev. Vďaka prítomnosti mliečnych peptidov pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a potláča hlad. Je zdrojom bielkovín a má nízky obsah kalórií. Na druhej strane sušené slivky bohaté na vlákninu sú nevyhnutné pre zdravý tráviaci systém. Obsahujú aj fenolové zlúčeniny, ktoré spomaľujú vstrebávanie glukózy do krvi. Okrem toho pektín prítomný v rozpustnej vláknine pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi, znižuje hladinu cholesterolu a znižuje riziko inzulínovej rezistencie.
Takýto domáci odvar na zápchu by mal byť obohatený o dva produkty prospešné pre zdravie čriev: ľanové semienka a pšeničné otruby. Ľanové semienko je bohaté na rozpustnú vlákninu, takže pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a zlepšuje trávenie. Pôsobí ako prebiotikum a podporuje zdravú bakteriálnu flóru v črevách. Okrem toho obsahuje omega-3 mastné kyseliny a vitamíny a minerály, ako je horčík, fosfor a vitamín B1. Na druhej strane, pšeničné otruby sú jedným z najlepších zdrojov rozpustnej vlákniny.
Ako si pripraviť domáci kokteil pri zápche?
Ak si chcete pripraviť domáci odvar na zápchu, jednoducho zomeľte 10 g ľanových semienok a spojte ich s jedným pohárom kefíru (250 ml), potom pridajte dve namočené sušené slivky (s vodou). Namiesto ľanového semienka môžete do kefíru pridať 5 gramov pšeničných otrúb. Celé to dôkladne rozmixujte a pite každé ráno aspoň dva týždne alebo kým nepocítite zlepšenie. Po 14 dňoch môžete v liečbe pokračovať alebo ju používať len v prípade, že sa problém so zápchou vráti.
Je potrebné si uvedomiť, že mleté ľanové semienko sa lepšie vstrebáva, ale malo by byť zomleté tesne pred prípravou odvaru. Na využitie zdravotných výhod sa odporúča konzumovať 10 gramov ľanového semienka denne. Na druhej strane, pšeničné otruby by ste nemali konzumovať viac ako 2-3 polievkové lyžice denne (v porciách rozložených počas dňa) a nezabudnite zvýšiť príjem vody.