Mesiac Máj môže byť pre Ukrajinu rozhodujúcim mesiacom vo vojne

343452499 749003343347630 3731381573228256635 n

Čakanie je najťažšie pre niektorých ruských predstaviteľov a vojenských blogerov, ktorí pociťujú „všadeprítomnú úzkosť“ z blížiacej sa ukrajinskej protiofenzívy.

Toto hodnotenie Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) sa objavilo v súvislosti s teóriami, že kyjevské sily čakajú na teplejšie počasie, aby spevnili pôdu a odhodlali sa prekaziť májové oslavy vojenskej slávy minulosti, do ktorých Vladimir Putin zarámoval svoju inváziu v plnom rozsahu.

Zrušenie pochodu Nesmrteľného pluku pripomínajúceho úlohu Sovietskeho zväzu pri porážke nacistického Nemecka a zrušenie ďalších podujatí ku Dňu víťazstva 9. mája v ruských oblastiach Kursk a Belgorod kvôli obavám o bezpečnosť zvýšili očakávanie, čo bude ďalej.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga poradila 6 rád, ako získať peniaze a šťastie. Je to jednoduché

„Nasledujúcich 30 až 60 dní kampane bude rozhodujúcich,“ povedal generál americkej námornej pechoty vo výslužbe Frank McKenzie, bývalý veliteľ amerického centrálneho velenia, teraz výkonný riaditeľ Inštitútu globálnej a národnej bezpečnosti na Univerzite Južnej Floridy.

„Ukrajina do veľkej miery absorbovala a odrazila ruskú ofenzívu na jar tohto roku,“ povedal pre Newsweek. „Počasie sa mení k lepšiemu a Ukrajina integruje nové kapacity. Majú príležitosť, ale riziká sú stále vysoké.“

Šéf ruskej súkromnej milície Wagner Jevgenij Prigožin na svojom kanáli Telegram uviedol, že Ukrajina posiela dobre pripravené jednotky do doneckého mesta Bachmut, o ktoré sa už niekoľko mesiacov zúrivo bojuje. Dodal, že keď sa oteplí, očakáva, že ukrajinské sily podniknú svoje kroky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zistilo sa, že tieto vegánske produkty obsahujú rovnakú zložku, ako lepidlo na tapety

„Máj vyzerá byť dosť dôležitý,“ povedal Nick Reynolds, výskumný pracovník londýnskeho think tanku Royal United Services Institute.

„Lepšie počasie je priaznivejšie pre pohyb, a tak sa zmení charakter operácií,“ povedal pre Newsweek. „To je dôležité najmä v Donbase, kde zlá kvalita cestnej siete a dopravy zhoršuje problémy spojené so zlým počasím a blatom pre vojenské sily.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *