Muž ukázal trik, ako narúbete drevo bez sekery. Oplatí sa to vedieť

rubanie dreva

Grilovanie a opekačky na ohni v lese sú neodmysliteľnou súčasťou letných večerov a jesenné dni prinášajú oheň do krbov a kachlí. Ak po nich túžite, je dobré použiť kvalitné drevo. Dokonca aj upravené drevo si bude s najväčšou pravdepodobnosťou vyžadovať ďalšie úpravy, napríklad zmenšenie väčších kusov alebo štiepanie. S touto technikou budete mať rýchlo hotovo. Potom si budete môcť vychutnať hrejivú atmosféru, ktorú dokáže vytvoriť len oheň.

So sekerou je to jednoduchšie

Ak chcete drevo bezpečne a jednoducho naštiepať, budete potrebovať niekoľko nástrojov. Samozrejme, sekera je nevyhnutnosťou. K tomu pridajte štiepací špalík, klin, korálik, ochranné okuliare a rukavice. Sekera by mala byť ostrá a mala by byť dostatočne ťažká na štiepanie dreva. Namiesto sekery môžete na veľké polená použiť sekáč, ktorý je ťažším nástrojom. Správny postoj pri štiepaní môže znížiť množstvo sily, ktorú je potrebné vynaložiť.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Už raz prevarenú vodu nesmiete znovu prevariť a použiť. Toto je dôvod

Na dosiahnutie maximálnej účinnosti pri štiepaní dreva by vaše ramená mali byť rovné a priamo kolmé na drevo, ktoré budete štiepať. Vyhnite sa pozícii s jednou nohou vpredu a jednou vzadu, ktorá znižuje silu vášho švihu. Silnejšou rukou uchopte sekeru pod hlavou a slabšou rukou uchopte druhý koniec.

Pri takomto švihaní sekerou dosiahnete vyššiu silu pohybu. Ak sa sekera zasekne a vy ju nemôžete vytiahnuť, môžete skúsiť do dreva zatĺcť klin a preraziť ním guľôčku.

Bez sekery si môžete v prípade núdze poradiť aj

Ak potrebujete naštiepať drevo, ale nemáte sekeru alebo pílu, môžete použiť nôž (nie kuchynský) na pozdĺžne rezanie polien. Na tenšie a suchšie polená postačí nôž. Do vrchnej časti dreva vyrežte zárez pomocou píly (postačí píla v švajčiarskom noži). Vložte doň ostrý nôž a kladivom ho zaklopte do dreva. Nôž použite kolmo na drevo a čo najbližšie k rukoväti, kde je čepeľ najsilnejšia. Namiesto kladiva môžete použiť iný kus dreva.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ak si dáte každý večer len jedno pivo, v tele sa spustí zaujímavý proces

Sekanie väčších kusov bez sekery si vyžaduje viac času.

Ak chcete rozštiepiť väčšie kusy dreva bez sekery, musíte najprv nožom naštiepať niekoľko klinov. Potom nožom alebo ostrým kameňom vyrežte do dreva, ktoré chcete rozštiepiť, štrbinu a do štrbiny zatlčte hrot klina. Potom spracujte ďalšiu štrbinu a ďalší klin, až kým nebudete mať pripravený celý kmeň. Pri zatĺkaní jednotlivých klinov do dreva sa môžete striedať. Tento postup je účinný, ale veľmi časovo náročný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *