Nad Japonskom spozorovali záhadné „ohnivé gule“. Čo to vôbec je?

japonsko

Podľa miestnych správ boli v stredu večer nad japonskou prefektúrou Okinawa videné zvláštne objekty pripomínajúce ohnivé gule, pričom viacerí očití svedkovia sa na sociálnych sieťach podelili o zábery tohto úkazu.

Na videu, ktoré zachytil reportér NHK okolo 20:30 miestneho času, je vidieť, ako objekty plamenne prelietavajú oblohou neďaleko mesta Naha v najjužnejšom japonskom regióne. Novinár uviedol, že ich pozorovanie „prekvapilo“, pričom poznamenal: „Najprv som si myslel, že ide o ohňostroj, ale nepočul som žiadny zvuk a pohybovali sa v priamej línii.“

Astronomické observatórium Ishigakijima, ktoré sa nachádza v meste Ishigaki v reťazci ostrovov Okinawa, neskôr potvrdilo, že v stredu o 20.33 h spozorovalo na oblohe severne od tohto zariadenia „svetelný pruh“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Viacerí miestni obyvatelia tiež nafilmovali ohnivé gule a nahrali zábery na internet, pričom jedno video vytvorili noviny Ryukyu Shimpo, ktoré zostavili sériu klipov zdieľaných obyvateľmi. Na sociálnych sieťach niektorí pozorovatelia špekulovali, že svetlá boli kúsky meteoru alebo padajúce hviezdy.

Hoci objekty ešte neboli definitívne identifikované, observatórium Ishigakijima ponúklo pravdepodobné vysvetlenie, keď uviedlo, že v noci 10. mája sa očakáva návrat úlomkov z čínskej rakety vypustenej v novembri minulého roka do zemskej atmosféry. Observatórium predpovedalo, že vesmírny odpad „prejde priamo nad hlavným ostrovom Okinawa“ alebo severne od neho, dodala NHK.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

„Dá sa očakávať, že ohnivé gule a meteority zasiahnu Zem vertikálne alebo šikmo, ale úlomky zo satelitov a rakiet obiehajú okolo Zeme,“ uviedlo observatórium. „Takže je možné, že [úlomky] budú vyzerať takto, pretože sa pomaly ponoria dovnútra, takmer rovnobežne so Zemou, a zhoria za dlhý čas.“

Meteorický roj Eta Aquarid tiež prebieha – tento rok je aktívny medzi 15. aprílom a 27. májom – hoci vrchol tejto udalosti už prebehol minulý týždeň, keď sa na oblohe nad Tokiom očakávalo asi päť meteorov. Nie je jasné, či by bol roj v súčasnej fáze ešte pozorovateľný z Okinavy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *