Nadmerná úmrtnosť v roku 2022 patrí k najhorším za posledných 50 rokov

camilo jimenez vGu08RYjO s unsplash

V roku 2022 bolo v Spojenom kráľovstve zaznamenaných viac ako 650 000 úmrtí, čo je o 9 % viac ako v roku 2019.

To predstavuje jeden z najväčších počtov úmrtí mimo pandémie za posledných 50 rokov.

Hoci je hlboko pod úrovňou vrcholu pandémie, vyvolalo to otázky, prečo stále zomiera viac ľudí ako zvyčajne.

Údaje naznačujú, že medzi hlavné vysvetlenia patria účinky pandémie na zdravie a tlak na NHS.

Je to Covid?

Covid stále zabíja ľudí, ale v súčasnosti je príčinou menej úmrtí ako na začiatku pandémie. V roku 2022 sa Covid podieľal na približne 38 000 úmrtiach v porovnaní s viac ako 95 000 úmrtiami v roku 2020.

Stále zaznamenávame celkovo viac úmrtí, ako by sa očakávalo na základe nedávnej histórie. Rozdiel v roku 2022 – v porovnaní s rokmi 2020 a 2021 – spočíva v tom, že úmrtia na Covid boli jedným z viacerých faktorov, a nie hlavným vysvetlením tohto nadbytku.

Čo ďalšie sa teda môže diať?

Kríza v zdravotníctve

Viacerí lekári obviňujú širšiu krízu v NHS.

Na začiatku roka 2022 to vyzeralo, že sa úmrtnosť vrátila na úroveň spred pandémie. Až v júni začal nadbytok úmrtí skutočne stúpať – práve v čase, keď počet ľudí čakajúcich hodiny na vozíkoch v anglických nemocniciach dosiahol úroveň, ktorá sa bežne vyskytuje v zime.

Prezident Kráľovskej akadémie urgentnej medicíny 1. januára 2023 naznačil, že kríza v urgentnej starostlivosti by mohla spôsobiť „300 – 500 úmrtí týždenne“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Toto číslo neuznáva NHS England, ale je to približne toľko, koľko dostanete, ak vynásobíte počet ľudí čakajúcich dlhý čas na pohotovosti s dodatočným rizikom úmrtia, ktoré sa odhaduje pri týchto dlhých čakaniach (od 5 do 12 hodín).

Je možné diskutovať o presných číslach, ale nie je sporné povedať, že vaše šance sú horšie, ak dlhšie čakáte na ošetrenie, či už pri čakaní na sanitku, ktorá sa k vám dostane, pri uviaznutí v sanitke pred nemocnicou alebo na A&E.

A v každej z týchto oblastí sme svedkami rekordného čakania.

Napríklad v novembri trvalo v Anglicku v priemere 48 minút, kým sanitka zareagovala na podozrenie na infarkt alebo mŕtvicu, pričom cieľová hodnota je 18 minút.

Trvalý účinok pandémie

Časť z tohto nadbytku môžu tvoriť ľudia, ktorých smrť urýchlili následky infekcie Covid.

Viaceré štúdie ukázali, že ľudia majú väčšiu pravdepodobnosť srdcových problémov a mŕtvice v týždňoch a mesiacoch po nakazení vírusom Covid a niektoré z nich nemusia byť pri registrácii úmrtia spojené s vírusom.

Okrem vplyvu samotného vírusu na srdce k tomu môže čiastočne prispieť aj skutočnosť, že mnohí ľudia počas vrcholu pandémie neprišli na vyšetrenia a neodkladnú liečbu, čím si do budúcnosti pripravili problémy.

Vidíme, že počet ľudí, ktorí sa začali liečiť na krvný tlak alebo statínmi, ktoré môžu pomôcť predísť budúcim infarktom, počas pandémie prudko klesol a ani po roku sa nezotavil.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Najväčší skok v nadbytočných úmrtiach bol zaznamenaný u mužov vo veku 50 – 64 rokov, najčastejšie spôsobených problémami so srdcom.

Žiadne dôkazy o účinku vakcíny

Niektorí používatelia internetu poukazovali na nárast srdcových problémov ako na dôkaz, že vakcíny Covid spôsobujú nárast úmrtí, ale tento záver nie je podložený údajmi.

Jeden typ vakcíny Covid bol spojený s malým nárastom prípadov zápalu a zjazvenia srdca (perikarditída a myokarditída). Tento konkrétny vedľajší účinok vakcíny sa však vyskytol najmä u chlapcov a mladých mužov, zatiaľ čo nadmerné úmrtia sú najvyššie u starších mužov – vo veku 50 rokov a viac.

A tieto prípady sú príliš zriedkavé – a väčšinou nie sú smrteľné – na to, aby vysvetľovali nadbytok úmrtí.

Napokon, údaje do júna 2022, ktoré sa zaoberajú úmrtiami zo všetkých príčin, ukazujú, že neočkovaní ľudia mali väčšiu pravdepodobnosť úmrtia ako očkovaní.

Hoci tieto údaje samy o sebe nám nemôžu povedať, že je to vakcína, ktorá chráni ľudí pred úmrtím – je tu príliš veľa komplikujúcich faktorov – ak by vakcíny spôsobovali nadmernú úmrtnosť, očakávali by sme, že to bude naopak.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *