Najlepšiu pôdu pre kvety pripravíte zo 4 zložiek

sadenice 2

Skorá jar je ideálnym obdobím na prvé presadenie rastlín v kvetináčoch a tiež na prípravu sadeníc. Zvyčajne na to volíme univerzálnu zeminu, čo však vôbec nie je najlepšia voľba.

Pôdy v obchodoch sa vyrábajú rôznymi spôsobmi. Môžeme nájsť zmesi pre konkrétne druhy rastlín, ale najlepšiu zeminu si vyrobíme sami. Zistite, ako pripraviť dokonalú pôdu pre črepníkové kvety.

Rôzne druhy zeminy v obchodoch

V závislosti od toho, aké rastliny plánujete presádzať, môžete potrebovať rôzne zmesi. Iná zemina sa bude hodiť pre kvitnúce rastliny, iná pre bylinky a ďalšia pre zeleninu.

V obchodoch môžeme kúpiť naozaj rôzne zmesi. Niektoré zeminy obsahujú hnojivá, iné majú spĺňať požiadavky všetkých rastlín. V skutočnosti by sme mali substrát prispôsobiť požiadavkám konkrétnej rastliny.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Nevyhadzujte obaly z vajec. Dajú sa z nich vyrobiť úžasné veci a ešte ušetríte

Pri nízkych nákladoch si môžeme vhodnú zmes pripraviť sami kombináciou niekoľkých zložiek v rôznych pomeroch. Základom zmesi bude obyčajná univerzálna zemina, ktorú stačí obohatiť o niekoľko zložiek.

ziemia d1f71064ed

Ideálna pôda pre črepníkové rastliny

Skôr ako sa pustíte do prípravy vhodnej zeminy, musíte posúdiť stav univerzálnej zeminy z obchodu. V dobrej zmesi by ste nemali nájsť úlomky mulča. Takisto by mala byť pôda ľahká. Ako to zistíte?

Ľahkú pôdu spoznáte podľa toho, že sa nedá ľahko zhutniť do pevnej gule. To je znakom toho, že pôda je priepustná a bude ideálna pre črepníkové kvety. Substrát by mal mať aj dostatok živín. Do univerzálnej zmesi sa pridáva perlit alebo vulkanické sklo.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Postrekujte raz za mesiac. Burina nadobro zmizne

Perlit umožňuje optimálne zadržiavanie vody. Na 6 porcií zeminy pridáme 2 porcie perlitu. Ďalšou zložkou bude kompostová zemina alebo bežný kompost. Tie by mali tvoriť ďalších 6 porcií zmesi. K celkovému množstvu pridáme polovicu porcie kávovej a čajovej usadeniny. Táto zložka je mimoriadne dôležitá.

ziemia 504848a14e

Na čo slúži kávová alebo čajová usadenina?

Kávová a čajová usadenina sú skvelým zdrojom dusíka. Ten pomôže kvetom, zelenine a tiež črepníkovým rastlinám krásne rásť a rozvíjať sa. Správna zmes bude pre rastliny výdatná a ľahká.

Pomery môžeme jemne upraviť podľa toho, akú univerzálnu zeminu sme kúpili, a podľa požiadaviek konkrétnych rastlín. Ak obohatíme bežnú zmes z obchodu, rýchlo uvidíme výhody a intenzívny rast kvetov v kvetináčoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *