V našich kuchyniach vyhadzujeme veľa surovín, ktoré by sa ešte dali dobre využiť. Jednou z nich sú cibuľové šupky. Málokoho napadne, čo s touto nejedlou hmotou urobiť, pokiaľ sa neblíži Veľká noc. Vtedy v nich niektorí z nás farbia vajíčka.
Šupky sú zásobárňou vitamínov
Cibuľové šupky však majú veľa predností, pre ktoré je škoda, aby skončili v odpade. Veď už naše prababičky vedeli využiť rastliny od koreňa po stonku a pre ne bolo nemysliteľné čokoľvek len tak vyhodiť.
Rastliny dokážu vyprodukovať všetko, čo potrebujú na svoju obranu, ochranu a liečenie. A je logické, že tieto látky sústreďujú vo svojich nádobách, pretože môžu očakávať najviac útokov zvonka.
Cibuľové šupky sú preto plné vitamínov A, C a E a antioxidantov. Sú tiež bohatým zdrojom flavonoidov, ktoré majú silný protizápalový účinok. Posilňujú imunitu, priaznivo pôsobia na srdce a udržiavajú hladinu cukru v krvi. Cibuľové šupky sú teda oveľa výživnejšie ako samotná cibuľa.
V kuchyni a v záhrade
Z týchto dôvodov neurobíte chybu, ak budete cibuľové šupky pridávať do vývarov a dusených pokrmov. Potom ich, samozrejme, vylúhujte z polievok a omáčok.
Môžete ich tiež primiešať do ryže pri varení. Dodáte jej tak množstvo vitamínov. Samozrejme, po scedení ich opäť odstráňte.
Ak pečiete domáci chlieb, cibuľové šupky rozdrvte a do cesta primiešajte lyžičku cibuľového prášku. Chlieb tak získa jemnejšiu chuť a množstvo živín.
Zo šupiek si pripravte čaj. Jednoducho ich varte 15 minút a tento vývar vypite pred spaním. Dokáže navodiť spánok prirodzeným spôsobom bez zbytočných chemických prípravkov. Šupky obsahujú L-tryptofán, ktorý pôsobí ako prírodné sedatívum a pomáha nielen zaspať, ale aj upokojiť nervy.
Vývar zo šupiek tiež zmierni kŕče v lýtkach, ak vás trápia. Uvarte 2-3 hrste šupiek v 2 litroch vody, nechajte odstáť asi ½ hodiny a doprajte unaveným nohám tento kúpeľ. Teplo a výživné látky uvoľnia vaše nohy a pri pravidelnej kúre pomôžu nielen s nepríjemnými kŕčmi, ale aj s opuchmi nôh. Tento odvar prospeje aj otlakom, mozoľom a mykózam.
Z cibuľových šupiek si môžete vyrobiť krásnu zlatohnedú farbu na vlasy. Varte ich s vodou približne 1 hodinu. Nechajte cez noc vychladnúť a na druhý deň vývar nalejte na čisté vlasy. Nechajte ho pôsobiť asi pol hodiny a opláchnite.
Cibuľové obaly môžete aj zamraziť, ak pre ne momentálne nemáte využitie.
Ak nenájdu uplatnenie vo vašej kuchyni, použite ich v záhrade. Okrem kompostu ich môžete použiť aj na mulčovanie. Čoskoro sa rozložia a obohatia pôdu o vápnik a draslík.
Ak nemáte záhradu, namočte 2-3 hrste šupiek do 1 l vody a nechajte 24 hodín lúhovať. Potom týmto hnojivom raz týždenne zalievajte izbové rastliny. Uvidíte, ako to ocenia.