Zahmlené okná v domácnosti sú na jeseň častým problémom. Určite ste už aspoň raz videli, ako sa vám po prebudení na oknách kondenzuje voda. Prečo k tomu dochádza a ako si môžete okná zapariť?
Ak pravidelne pozorujete zahmlené okná vo vašej domácnosti, nemali by ste to ignorovať. Zatiaľ čo v kúpeľni alebo kuchyni to možno vysvetliť vysokými teplotami pri kúpaní a varení, v obývačke alebo spálni by to nemal byť každodenný pohľad. Je veľmi pravdepodobné, že problém nespočíva v konštrukčnej chybe okna, ale skôr v podmienkach v byte.
Čo možno urobiť, aby sa zabránilo odparovaniu okien? Toto je vhodné mať na pamäti
Hlavnou príčinou odparovania okenných tabúľ je príliš veľký rozdiel medzi teplotou vonku a vnútri domu. Okrem toho môže byť na vine vysoká vlhkosť v interiéri, ktorá môže byť spôsobená nesprávnym vetraním. Aby ste zabránili odparovaniu skla, je dôležité zabezpečiť, aby do každej miestnosti prúdil čerstvý vzduch. Je potrebné pravidelne vetrať dom, otvárať okná a inštalovať okenné ventilátory.
Teplota v byte by mala byť počas celého dňa rovnaká, najlepšie 21 stupňov Celzia. Nemala by byť nižšia ako 18 stupňov Celzia. Oplatí sa tiež investovať do pohlcovača vlhkosti alebo odvlhčovača.
Ako odvlhčovať okná? Metódy v domácnosti
Bielizeň by ste mali sušiť na balkóne a nie v byte, pretože aj to podporuje vlhkosť. Mokré oblečenie nedávajte na radiátor, pretože potom nemá radiátor ako zohriať a vysušiť sklá. Zbavte sa aj vnútorných žalúzií, ktoré po spustení bránia voľnému prúdeniu vzduchu.
Pri varení a kúpaní majte dvere zatvorené a po týchto činnostiach dom vyvetrajte. Na zahmlené okná veľmi dobre funguje pena na holenie. Jednoducho ju naneste na okno a vyleštite handričkou.
Prípadne pripravte zmes glycerínu a liehu v pomere 1:1, nastriekajte ju na okno a utrite do sucha. Na parapety umiestnite rastliny, ktoré pohlcujú vlhkosť, ako sú napríklad fialky, paprade, sansevierie a bylinné rastliny.