Čistenie pomníka je povinným krokom pred sviatkom zosnulých. Takto prejavujeme úctu svojim blízkym a miestu ich odpočinku. Niekedy sa nečistoty odstraňujú ťažko a vtedy rozmýšľame, ako náhrobok vyčistiť, aby sme sa zbavili usadenín, vosku alebo vtáčieho trusu. Domáce prostriedky nikdy nesklamú.
Skôr ako začnete dosku drhnúť, zvážte, či je to pre ňu určite bezpečné. Tvrdé kefy môžu kameň len poškriabať a ten stratí svoj prirodzený lesk. Oveľa lepšie bude fungovať domáca tekutina, ktorá má aktívny účinok a rozpustí nečistoty bez použitia sily.
Ako jednoducho vyčistiť náhrobný kameň?
Čistenie kamennej dosky nie je vôbec jednoduché. Prach, peľ, mach alebo rozliaty vosk sa na nej zhromažďujú dlhé mesiace. Drhnutie celej plochy kefou nie je najlepším riešením, pokiaľ nechcete kameň poškriabať. Kúpa hotových prípravkov je jednou z možností, ale prečo preplácať, keď si môžeme čistiace prostriedky zostaviť doma? Budú univerzálne na akýkoľvek povrch, a ak vám trochu zostane, môžete si ich vziať domov a použiť na iný povrch.
Umývanie náhrobného kameňa octovou vodou
Ocot je spoľahlivý čistiaci a leštiaci prostriedok a navyše skvele dezinfikuje povrchy. Je potrebné ho správne zmiešať s vodou, pretože príliš veľká koncentrácia môže byť pre dosku nebezpečná. Najlepšie je pripraviť zmes octu a teplej vody v pomere 2:1 a na utieranie použiť mäkkú handričku. Čistiacu zmes nalejte do fľaše s aplikátorom a postriekajte celý povrch hrobky. Potom kameň krúživými pohybmi pretierame. Keď vidíte, že náhrobný kameň je pokrytý hrubou vrstvou nečistôt, je dobré ho najprv opláchnuť vodou a potom použiť ocot.
Jedlá sóda je rovnako účinná!
Zmes jedlej sódy s trochou peroxidu vodíka je ideálnou zbraňou v boji proti hrdzi a hrubým nánosom napríklad zo stekajúcej vody. Pripravte si hustú pastu, ktorú bodovo naneste na najodolnejšie škvrny. Nechajte ju pôsobiť niekoľko minút a potom ju zotrite vlhkou handričkou. Celú dosku opláchnite vodou s prostriedkom na umývanie riadu. Pamiatka bude žiariť čistotou!