Nasaďte si túto rastlinu na balkón či okná a hmyz k vám nebude lietať

medovska lekarska

Medovka lekárska má príjemnú citrónovú vôňu a je známa svojimi zdraviu prospešnými účinkami. Ak nemáte vlastnú záhradu, môžete ju pokojne pestovať na balkóne. Málokto vie, že rastlina má aj ďalšiu užitočnú funkciu: odpudzuje komáre a kliešte.

Medovku lekársku môžete používať v kuchyni ako korenie. Má aj liečivé vlastnosti: upokojuje, zmierňuje tráviace problémy a pomáha pri migréne. Je známa ako medonosná rastlina, takže ak chcete do svojej záhrady prilákať včely, určite do nej vysaďte medovku. Jasne žlté kvety, ktoré sa objavujú na jar a v lete, pôsobia ako návnada pre tento hmyz.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zaváraninový pohár otvoríte bez námahy pomocou tohto triku

Medovka lekárska. Má rada slnko a vlhkosť

Medovku môžete zasadiť do zeme aj do kvetináča. Najlepšie rastie na slnečnom a chránenom mieste. Pôda by mala byť ľahká a bohatá na humus. Semená sa vysievajú začiatkom mája. Musíte pamätať na pravidelné a výdatné zalievanie, pretože rastlina nemá rada sucho.

Zalievajte ju denne a bude zdravo rásť a neustále vydávať aromatickú vôňu. Bylina sa zbiera dvakrát: v júni a v auguste. Čerstvé listy sa môžu použiť v kuchyni, zamraziť alebo usušiť.

Medovka na balkóne. Domáci repelent proti komárom

V lete môžu komáre znepríjemniť život každému. Znemožňujú večerný oddych na balkóne a grilovanie v záhrade. Existuje však domáci prostriedok, ktorý ich udrží ďaleko od vášho domova. Stačí ich odplašiť vôňou. Vysaďte si na balkóne medovku, ktorá obsahuje esenciálny olej na báze citrolu, linaloolu, geraniolu a ceneolu. Vydáva citrónovú vôňu, ktorá odpudzuje komáre a kliešte.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Babička prezradila, čo vysadiť pri čučoriedkach. Budete mať najlepšiu úrodu

Môžete si tiež natrhať listy rastliny, nakrájať ich, nasypať na malý tanierik a položiť na okno. Vôňa bude pre hmyz taká nepríjemná, že sa k bytu ani nepriblíži. Podobné účinky má aj rastlina proti komárom, mačacia mäta, levanduľa, rozmarín a bazalka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *