Čaká nás katastrofa? Golfský prúd prestáva fungovať, takto to zasiahne Slovensko

pexels julia volk 5273095

Ak si myslíte, že klimatické zmeny budú mať vážne dôsledky až za desiatky či stovky rokov, nová vedecká správa by vám mohla dokázať, že sa mýlite. Vplyvy by mohli byť veľmi okamžité a už o niekoľko rokov by sme sa mohli stretnúť s úplne inými podmienkami, než na aké sme zvyknutí dnes.

Obrovská zmena

Známy Golfský prúd by sa mohol zrútiť už o dva roky, čo dokazuje ustupujúca cirkulácia Atlantického oceánu. Ten bol už v roku 2021 najslabší za posledných 1 600 rokov v dôsledku globálneho otepľovania.

Nová analýza pritom predpovedá, že Golfský prúd sa úplne zrúti v rokoch 2025 až 2095, pričom stredný odhad je rok 2050. A to za predpokladu, že nedôjde k skutočne masívnemu zníženiu emisií skleníkových plynov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Čo by to mohlo znamenať pre ľudstvo? Predchádzajúce kolapsy tohto prúdu viedli k zmenám teploty len o 10 stupňov Celzia, hoci počas doby ľadovej. „Myslím si, že by sme mali byť naozaj znepokojení,“ povedal profesor Peter Ditlevsen pre The Guardian. „Znamenalo by to naozaj veľkú zmenu. Pretože oceánska cirkulácia v Atlantiku nebola prerušená už 12 000 rokov.“

Naposledy sa to stalo veľmi dávno

Golfský prúd opakovane zanikol a potom sa obnovil počas ľadových dôb, ktoré sa odohrali pred 115 000 až 12 000 rokmi. Z toho jasne vyplýva, aká zásadná zmena by to pre ľudstvo bola. Prakticky všetko by sa zmenilo a je veľmi otázne, či by vôbec došlo k nejakému prežitiu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

„Prinajmenšom by to znamenalo dramatickú zmenu v tom, ako by jednotlivé národy dokázali získať dostatok potravín a vody pre svoje obyvateľstvo,“ povedala Penny Hollidayová pre Politico.

Nemusí ísť o úplný kolaps Golfského prúdu. Ide len o to, že cirkulácia Atlantického oceánu slabne, čo je preukázateľný fakt. Už teraz to sťažuje život miliardám ľudí na celej planéte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *